Yeşilırmak sorunlar yumağı

banner37

Yaklaşık 400 civarında nüfusu olan ve adada “çilek” denilince ilk akla gelen köylerden olan Yeşilırmak’ın güzelliğine çöp, yol ve arazi sorunu gölge düşürüyor

Yeşilırmak sorunlar yumağı
banner90
banner99

Güren TİLKİ

SORUNLAR SAYMAKLA BİTMİYOR… Doğal güzellikleriyle bilinen ve adada “çilek” denilince ilk akla gelen köylerden olan Yeşilırmak’ta sorunlar saymakla bitmiyor. Köyde koçan sorunundan tutun da, yolların bozuk olmasına kadar birçok alanda sorun yaşanıyor. Yeşilırmak Muhtarı İsmet Özpolat, köyde yol ve arazi sorunlarının yanı sıra, mezarlığın dolmak üzere olması, elektrik direkleri ve tellerinin yanının kamışlarla dolması ve son yapılan tapu haritaları çiziminde de bir köylünün malının başka bir köylünün arazisindeymiş gibi görünmesi yönünde de sıkıntılar yaşadıklarını anlattı

Adanın en yeşil ve “çilek” denildiğinde de ilk akla gelen köylerinden olan Yeşilırmak’ın güzelliğine çöp, yol ve arazi sorunu gölge düşürüyor.

Ayrıca nüfusu 400 civarında olan Yeşilırmak’ta son yapılan tapu haritalarının çiziminde kaymalar meydana gelmesi nedeniyle koçan kargaşası da yaşanıyor. Bir köylünün malı, başka bir köylünün arazisi içerisinde görünüyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Yeşilırmak Muhtarı İsmet Özpolat, köyü hakkında bilgi verdi. Köylünün büyük bir bölümünün tarım ile uğraştığını ifade eden Özbolat, Yeşilırmak’ta çileğin yanında kolokas ve muz da yetiştirildiğini belirtti.

“Köylünün büyük bir bölümü yurt dışında”

Özpolat, Yeşilırmak nüfusunu daha çok Kurutepe kökenli Yağmuralan köylülerinin oluşturduğunu belirtti ve şu şekilde konuştu:

Köylümüzün büyük bir bölümü İngiltere ve Avustralya’da yaşıyor. Genellikle yaz aylarında Yeşilırmak’a geliyorlar. Onlar geldiğinde köy nüfusu bine ulaşıyor. Yani kış aylarında 400 civarında olan nüfus yazda bine çıkıyor.  

“Sorun çok”

Köyde yaşanan sorunlara da değinen Özpolat, kırsal kesim arsaları, yollar ve araziler gibi birçok konuda sıkıntılar yaşandığını anlattı. Özbolat, şu şekilde konuştu:

Köyün en büyük sorunu bazı mahalle yollarının şahıslara ait arazilerden geçmesidir. Bu konuda ilgili mercilere müracaatta bulunduk fakat sonuç alamadık. Ayrıca köy ilkokulu atıl durumda kaldı. Bunlara ek olarak, son yapılan tapu haritalarının çiziminde kaymalar meydana geldi ve bir köylünün malı başka bir köylünün arazisi içerisinde görünüyor. Bu da bizim için ayrı ve ciddi bir sorundur. Tüm bunların dışında köy mezarlığı dolmak üzere, elektrik direklerinin ve tellerinin yanı kamışlarla doldu, deniz sahiline giden yol tehlikeli ve Pirgo ile Yeşilırmak anayolunda da çukur var.

“Muhtarlık binamız var”

Özpolat, köye haftada bir doktor geldiğini söyledi ve “Köyümüzde muhtarlık binası ve sağlık ocağı vardır. Sağlık Ocağı’na ise hafta bir doktor geliyor ve köydeki insanlara ve yatalak olanlara evlerinde hizmet veriyor” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Pembe  Fahri Ibrahim
Pembe Fahri Ibrahim - 1 hafta Önce

Cok sağlasın İsmet bey, Muhtarlık Köyümüze destek olduğunuz için. Selamlar.

SIRADAKİ HABER

banner75