Yine zehir soluduk

banner37

Haspolat Kirli Sanayi Bölgesi’ndeki bir geri dönüşüm fabrikasına ait plastikler dün öğle saatlerinde henüz bilinmeyen bir sebeple alev aldı, gökyüzü kara dumanla kaplandı

Yine zehir soluduk
banner90
banner8

PLASTİKLER TUTUŞTU… Daha geçtiğimiz hafta elektrik trafosunun patlaması sonucu yangın çıkan ve tüm bölgeyi kara duman altında bırakan Haspolat Kirli Sanayi Bölgesi’ndeki bir geri dönüşüm fabrikasının kullandığı alanda dün öğle saatlerinde henüz belirlenemeyen bir sebeple yine yangın çıktı. Yanan atık plastikler nedeniyle başta Lefkoşa olmak üzere geniş bir alandan görülebilen ve gökyüzünü kaplayan kara dumanlar halkta “yine zehir soluyoruz” endişesi yarattı.

İKİ SAATTE KONTROL ALTINA ALINDI… İtfaiye ve Değirmenlik Belediyesi’ne bağlı ekipler ile özel şirketlerin de müdahalesiyle yangın yaklaşık iki saatte kontrol altına alınabildi. Yangın esnasında duyulan patlama sesleri korku yaratırken, patlamayla birlikte etrafa savrulan plastik parçaları yangının yayılmasına neden oldu. Yangın, geri dönüşüm tesisinin yanındaki biçilmiş ekin tarlasına da sıçradı ancak ekiplerin hızlı müdahalesiyle alevler daha fazla büyümeden önüne geçildi.

Eniz ORAKCIOĞLU

   Haspolat Kirli Sanayi bölgesindeki geri dönüşüm alanında dün saat 14.15 sıralarında yangın çıktı. Rüzgâr nedeniyle hızlıca ilerleyen yangın, bir dönümlük alan içerisinde bulunan birçok atık plastik malzemeyi küle çevirdi.

   Yangın esnasında küçük küçük patlama sesleri duyulurken, bazı küçük plastik parçalar etrafa savruldu.  

   Yangına, bir iş aracı, üç itfaiye aracı, Değirmenlik Belediyesi ve Laren Su İşletmeleri’ne ait birer su tankeri ile müdahale edildi.

   Geri dönüşüm tesisi yanındaki biçilmiş ekin tarlasına sıçrayan yangın, yayılmadan ekiplerce söndürüldü.

 

“Aynı yerde daha önce de yangın çıktı”

   Ekipler duman ve rüzgâr nedeni ile yangını kontrol altına almakta zorlandı. Rüzgâr sebebi ile sık sık yön değiştiren kapkara duman itfaiye ekiplerinin işini zorlaştırdı.

   Başta Lefkoşa olmak üzere geniş bir alandan görülen Haspolat Kirli Sanayi Bölgesi’ndeki yangının dumanları, halkta “yine zehir soluyoruz” endişesi yarattı.

   Öte yandan, bölgedeki vatandaşlar, aynı yerde geçtiğimiz hafta da trafik panosunun patlaması nedeniyle yangın çıktığını hatırlatarak, bölgede sık sık yangınların meydana geldiğini söyledi.

   Bölgede, kolay tutuşabilen birçok materyal olduğuna dikkat çeken vatandaşlar, gerek işletmelerin gerekse ilgili kurum ve kuruluşların bölgenin temizliği ve tedbirler konusunda daha dikkatli olması gerektiği üzerinde durdu.

   Vatandaşlar, birkaç ay önce bölgedeki hurdalıkta çıkan ve güçlükle söndürülen yangına da atıfta bulunarak, “her seferinde zehir solumak zorunda bırakılmayalım” diye konuştu.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75