Yiyoruz, içiyoruz, atıyoruz

banner37

Sorumsuz kişiler tarafından arabalardan atılan çöpler, yollarda yeni çöplük alanları oluşmasına neden oluyor

Yiyoruz, içiyoruz, atıyoruz
banner90

Ahmet İLKTAÇ

Ülkemizde çevreye sahip çıkmadığımızı, çevre temizliğine önem vermediğimizi adım başı her yerde görmek mümkün… Bu görüntülerin en bariz örneği, yollarımızda…

Yolda arabalarıyla seyir halindeyken yiyip içtiklerinin atıklarını yola atan sorumsuz kişiler sayesinde yollarımızda da yeni çöplük alanlar oluşmaya başladı.

Ülke turizmini 12 aya yayma hedefiyle yapılan çalışmaları baltalayan bu çevre kirliliği, ne yazık ki turistlerimizin de gözüne batıyor.

Gazetemiz KIBRIS’a konuşan çevre örgütleri, yol kenarlarında yaratılan kirliliğin eğitim, ceza ve denetim eksikliğinden meydana geldiğini belirtti.

Devlet otoritesi olmadığını ve yasaların uygulanmaması nedeniyle yol kenarlarına sorumsuz kişilerin çöp atmaya devam ettiklerinden yakınan çevre örgütleri, ülkemizde geri dönüşüm olmamasından dolayı da çöplükler oluştuğunu bildirdi.

Örgüt temsilcileri, komşu Güney Kıbrıs’ta arabadan çöplerini fırlatmayan insanlarımızın kuzeyde çöplerini fırlatmasının ceza yönünden eksikliği gözler önüne serdiğine dikkat çekti.

Şentuğ: Eğitim, ceza ve denetim olmalı

banner9
Her Daim Dostlar Grubu Lideri Yusuf Şentuğ, çevre temizliği konusunda eğitimin çok önemli olduğunu söyledi.

Şentuğ, okullarımızda konuyla ilgili eğitimler verilmesi gerektiğini dile getirdi. Eğitimle en azından gelecek nesillere bu bilincin aşılanması gerektiğini kaydeden Şentuğ, yine tabi ki cezanın da önemli olduğunu ifade etti.

Şentuğ, yol kenarlarına arabalarından çöp atanlara emsal olacak cezalar verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Eğitim, ceza ve denetimin olması halinde bu sorunun da çözüleceğini işaret eden Şentuğ, yol kenarlarının da düzenli olarak temizlenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Vatandaşın kirli gördüğü yere çöp atmaya devam edeceğini anlatan Şentuğ, Gazimağusa’da Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) kısa aralıklarla çöp kutuları olduğunu, her yerin temiz olmasından dolayı da kimsenin çöpü yere atmadığını bildirdi.

Her Daim Dostlar Grubu Lideri Yusuf Şentuğ, yine Güney Kıbrıs ve Avrupa ülkelerinde yol kenarlarının tertemiz olduğunu çünkü o ülkelerde devlet otoritesinin yerinde olduğunu söyledi. Bu ülkelerde yere çöp atanların ceza yiyeceklerini bildiklerini veya konuyla ilgili bilinçlendirildiklerini kaydeden Şentuğ, ülkemizin de yollarının tertemiz olması gerektiğine vurgu yaptı.

Sahir: Geri dönüşümümüz yok

Yeşil Barış Hareketi Genel Sekreteri Doğan Sahir, yol kenarlarının çöplerle dolu olmasının birçok nedeni olduğunu söyledi. Sahir, konuyla ilgili olarak ülkemizde otorite ve eğitim eksikliği olduğunu kaydetti. İnsanların çevremizi kirletmenin suç olduğunu bildiklerini ancak yine de yaptıklarını anlatan Sahir, bunun da ceza ile düzeltilebileceğini bildirdi.

Sahir, yine ada ülkelerinde ve büyük kentlerde olması gereken geri dönüşümün maalesef bizim ülkemizde olmadığını dile getirdi. Geri dönüşüm olmadığı için de ülkemizin kirlendiğini ifade eden Sahir, dünyada ada ülkelerinde ve büyük kentlerde çöplerin geri dönüşümlerinin ekonomik kazanç olarak da görüldüğünü belirtti.

Doğan Sahir, Güney Kıbrıs’ta yolların temiz olmasının devlet otoritesi olması ve bunun sonucunda yasaların uygulanması olduğunu anlattı.

Güney Kıbrıs’ta insanların birbirlerinin haklarını çiğnemediklerini, ayrıca atarsa ceza yiyeceğini bildiği için çöpünü çevreye atmadığını ifade eden Sahir, bizim insanlarımızın Güney Kıbrıs’ta arabadan dışarıya çöp atmazken, kuzeye döndüğünde çöpünü çevreye attığına da değindi.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2018, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner96

banner108