Yollar, sokaklar göl oldu!

banner37

Ülkemizi dün etkisi altına alan sağanak yağış, Lefkoşa, Girne ve Mağusa’yı sular altında bıraktı… Su birikintileri nedeniyle yollar trafiğe kapandı, araçlar su içinde mahsur kaldı… Geçitkale’de bir araç, su kanalına sürüklendi.. Dükkanlarını su basan esnaf ise, öfkesini belediye çalışanlarından çıkardı

Yollar, sokaklar göl oldu!
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ-Mustafa ÖZYAĞCI

Ülkemizi dün etkisi altına alan ve hafta sonu da sürmesi beklenen sağanak yağış, hayatı felç etti.

Lefkoşa, Girne ve Mağusa’da yolları göle dönüştüren yağış nedeniyle, yollar trafiğe kapandı, araçlar su içinde mahsur kaldı. Mağusa’da dükkanını su basan esnaf, öfkesini belediye çalışanlarından çıkardı.

Polisin verdiği bilgiye göre, Geçitkale- Tatlısu anayolundaki bazı noktalarda su taşkınları meydana geldi. 1’inci ile 6’ncı kilometreler arasındaki 3 noktada su kanallarının dolması nedeniyle meydana gelen taşkınlara Geçitkale Belediyesi ekipleri müdahale etti.

Yağmur nedeniyle biriken sular Geçitkale’de bir makinist garajının giriş kapısında duran Ahmet Sennaroğlu’na ait hurda aracı su kanalına sürükledi. Su kanalına sıkışan araç, Geçitkale Belediyesi ekipleri tarafından çıkarıldı.

Yağmura sokakta hazırlıksız yakalananlar ise, üstü kapalı alanlara akın etti.

Su baskını yaşanan bölgelere belediyeler, Sivil Savunma ekipleri ve itfaiye müdahalede bulundu. Ancak çok sayıda yerde felaket yaşanması duruma müdahalede gecikmeler veya olumsuzlar yaşanmasına neden oldu.

Bu arada Meteoroloji Dairesi, yağışların hafta sonu ve önümüzdeki hafta süreceğini ve hava sıcaklığının düşeceğini açıkladı.

Lefkoşa Sanayi’de yine aynı görüntü

Lefkoşa’da sağanak yağmur, yine Sanayi Bölgesi’ni göle çevirdi.

Atatürk Spor Salonu ile Sanayi Bölgesi arasındaki yol, suyla kaplandı, trafik akışı bir süre durdu.

Yağmura hazırlıksız yakalanan yayalar ise, göle dönen yollarda ne yapacağını şaşırdı. Herkes, üstü kapalı alanlara sığınmak için koşuşturdu.

Hamitköy’de de su birikintileri oluştu, vatandaşlar zor anlar yaşadı.

Girne’de su baskını

Girne’de de yollarda sular birikti, bazı iş yerlerini su bastı.

Girne Belediyesi, su biriken yolların temizlenmesi ve su baskını yaşanan binalara müdahale edilmesi için Girne Kaymakamlığı, polis, itfaiye ve Sivil Savunma Teşkilatı ekipleri ile işbirliği içinde çalıştı.

Girne Belediyesi’ne belediye sınırları içindeyken “Alo 185” numaralı hattan ulaşılabileceğini kaydeden belediye, vatandaşların ulaşabileceği numaraları şu şekilde sıraladı:

“Sivil Savunma için 815 49 85 veya Alo 101, Girne Belediyesi Bayındırlık, İmar ve Sağlık İşleri için 0533 851 76 66, 0533 825 01 04 veya 0533 870 20 17, temizlik İşleri için 0533 860 59 73, su işleri için 0542 882 11 18 ve ağaç budama işleri için 0542 873 88 44.”

banner134
Mağusa’da ne yol kaldı, ne sokak

Mağusa'da ise, akşamüzeri başlayan sağanak yağış, yaklaşık 1 saat sürdü. Kentin birçok noktasında su baskınları oldu.

Üç gün önceki yağıştan hiç ders alınmadığı, ortaya çıkan manzarayla kanıtlanmış oldu. Birçok bölgede, evler ve iş yerleri sular altında kaldı. Kentin birçok noktasında yaşanan felakete Gazimağusa Belediyesi, Sivil Savunma ekipleri ve Gazimağusa İtfaiyesi müdahale etti.

Farklı ve çok sayıda bölgede su baskınları olması nedeniyle ekipler müdahalede yetersiz kaldı.

Özellikle İsmet İnönü Bulvarı üzerinde bulunan Gülseren Kavşağı, su baskını nedeniyle trafiğe ve yaya geçişine kapandı. Kavşakta biriken su, geç saatlere kadar boşaltılamadı.

Gülseren bölgesindek, işyerleri de yağmurdan nasibi aldı ve sular altında kaldı… Duruma öfkelenen esnaf, sinirini çalışma yapan belediye personelinden çıkardı. Esnaf ile belediye çalışanları arasında bir süre sözlü tartışma oldu.

Sakarya Mahallesi Muhtarı Mustafa Sarp, Gülseren kavşağı üzerindeki işyerinin sular altında kaldığını, şiddetli su akışı nedeniyle camların patladığını söyledi. Sarp, marketinde çok büyük zarar olduğunu, birçok malzemesinin kullanılmaz hale geldiğini kaydetti.

Mağusa’da 15 Ağustos Bulvarı da, Gülseren bölgesinden farksızdı…

Canova Petrol karşısından araçlarıyla geçen vatandaşlar, yolda araçları arıza yaptığı için mahsur kaldı. Birçok araç da suyun içinde bekledi. Bir vatandaş ise, göle dönen yola araç geçisi olmaması için tankeriyle yolu kapattı.

Evini ve işyerini su basan vatandaşlar öfkeli: Çare bulun

Üç gün önceki yağmurda yine sular altında kalan Şehit Yusuf Cezzar Sokak’ta da benzer manzaralar vardı.

Sokak sakinlerinden Behiye Ülsol, her yağmurda evini su bastığını söyledi ve çare istedi. Ülsol, artık dayanacak gücü kalmadığını ifade ederek zararının karşılanmasını talep etti.

Sema Otel yanındaki çember de sular altında kaldı, çembere giren araçlar arıza yaptı.

Dumlupınar Mahallesi'nde Nejla Topçu'nun evini ve işyerini su bastı. Topçu, “Üç gün önceki yağmurda yine aynı manzara vardı. Hiç mi ders almadı belediye? Artık çare bulsunlar. Çok büyük zararım var" dedi.

Dumlupınar Mahallesi Mersin Sokak’ta evi olan İsmail Önder isimli vatandaş, evinin yanındaki hendeğin taşmaması için Gazimağusa Belediyesi'nden defalarca yardım istediğini ancak hiçbir önlem alınmadığını söyledi. Önder, “Mağusa Belediye Başkanı İsmail Arter'i empati yapmaya davet ediyorum” dedi.

Yağışlar sürecek

Öte yandan, ülkeyi etkisi altına alan yağışların hafta sonu ve önümüzdeki hafta da sürmesi; hava sıcaklığının da düşmesi bekleniyor.

Meteoroloji Dairesi’nden verilen bilgiye göre, 13 -19 Ekim tarihleri arasında, bölge genellikle alçak basınç sistemiyle üst atmosferdeki serin ve nemli hava kütlesinin etkisi altında kalacak.

Hava bugün de parçalı çok bulutlu zamanla sağanak veya gök gürültülü sağanak yağmurlu olacak. Yarın ise, hava az, zamanla parçalı bulutlu, yer yer sağanak yağmurlu geçecek.

Haftanın ilk üç günü yer yer sağanak yağmur, perşembe ve cuma günleri sağanak veya gök gürültülü sağanak yağmur bekleniyor. Hava sıcaklığı yaklaşık 4 derece düşecek. En yüksek hava sıcaklığı iç kesimlerde ve sahillerde periyodun ilk yarısında 28-31 ºC, ikinci yarısında 24-27 ºC dolaylarında seyredecek. Rüzgâr, genellikle kuzey ve batı yönlerden orta, yağış anında kuvvetli veya fırtına şeklinde edecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2018, 09:21
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75