Yollar su altında kaldı

banner37

Sağanak yağış başta Lefkoşa olmak üzere birçok bölgeyi felç etti… Birçok yol sular altında kaldı, evleri ve iş yerlerini su bastı. İşyerlerinde mahsur kalan vatandaşların imdadına Sivil Savunma ve İtfaiye ekipleri yetişti. 5 koldan Lefkoşa’ya su girişi olan dereler aktif hale geldi. Gönyeli Barajı’nda ise taşma başladı

banner87
Yollar su altında kaldı
banner90
banner8

YOLLAR GÖL OLDU… Ülkemizi etkisi altına alan sağanak yağış, hayatı felç etti. Lefkoşa’da birçok yol sular altında kaldı. Lefkoşa-Girne Anayolu boğaz bölgesinde dağdan gelen su yol içerisine aktı, Girne-Değirmenlik Anayolu’na akan çamurlu su, yolda kayganlığa neden oldu. Geçitkale-Tatlısu anayolunun Mersinlik Piknik Alanı bölgesinde dağdan gelen su ve taşlar yol içerisine yığıldı. Taşpınar-Güzelyurt- Bostancı yolu ise trafik akışına kapatıldı.

HARMANCI: 5 KOLDAN LEFKOŞA’YA SU GİRİŞİ VAR… Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Kanlıdere’nin, Dikmen’den gelen derenin, Kanlıköy kolunun, güneyden gelen Asi Dere’nin aktif olduğunu belirtti. Harmancı, Gönyeli Barajı’nda taşma başladığını ifade ederek “5 koldan Lefkoşa’ya su girişi vardır” dedi.

SU, İŞ ARAÇLARIYLA TAHLİYE EDİLDİ… Lefkoşa'da Ortaköy ışıkları, Hastane Çemberi yolu, sanayi bölgesi önündeki yol, Metropol yolu olarak bilinen Şht. Kemal Ünal Caddesi su altında kaldı. Suyla dolan yollara, iş araçlarıyla müdahale edildi. Yola biriken su, tarlalara yönlendirildi.

ARABALAR SUYA GÖMÜLDÜ… Her yağmurda suya gömülen sanayi bölgesi ve Metropol yolu, yine vatandaşlara zor anlar yaşattı. Birçok araç, suya gömüldü, işyerleri ve evler sudan nasibini aldı. Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, polis, itfaiye ve Lefkoşa Türk Belediyesi ekipleri, sorun olan bölgelere müdahale bulundu, vatandaşlara yardım etti.

Şiddetli yağış, dün Lefkoşa bölgesinde zarara neden oldu. Derelerin taşması, alt yapı eksikliği, rögarların çöpten ve pislik tıkanması gibi çeşitli nedenlerden dolayı başkentte her zaman su baskını olan bölgeler yine göle döndü.

Evleri ve işyerlerini su bastı, arabalar bir anda göle dönen yollarda mahsur kaldı. Sadece sanayi bölgesi içerisinde 11 araba, suya gömüldü.

Vatandaşların hazırlıksız yakalandığı durum karşısında herkes şaşkına döndü. Su baskınları nedeniyle yollar trafiğe kapandı, araçlar şehir içine farklı sokaklara yönlendirildi.

Yoğun trafik akışı nedeniyle, insanlar saatlerce trafikte sıkışıp kaldı.

Bir anda Lefkoşa’nın dört bir yanından gelen su baskınları ihbarına polis, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, İtfaiye ile belediye ekipleri müdahale etti.

İşyerlerinde ve evlerinde mahsur kalan, yardıma ihtiyacı olan birçok vatandaş, Sivil Savunma ile itfaiyenin yardımıyla daha güvenli bir yere taşındı.

Harmancı: 5 koldan Lefkoşa’ya su girişi var

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, Kanlıdere’nin, Dikmen’den gelen derenin, Kanlıköy kolunun, güneyden gelen Asi Dere’nin aktif olduğunu belirtti.

Harmancı, Gönyeli Barajı’nda taşma başladığını ifade ederek “5 koldan Lefkoşa’ya su girişi vardır” dedi.

Su baskınlarına belediye ekiplerinin müdahale ettiğini belirten Harmancı, özellikle dere kenarında evleri bulunanların araçlarını dere kenarlarına park etmemesini istedi.

Yollara biriken su, iş araçlarıyla tarlalara yönlendirildi

Lefkoşa'da Ortaköy ışıkları, Hastane Çemberi hastane gidiş yönü ile Dr. Fazıl Küçük Bulvarı üzerinde Cezaevi ışıkları ile Altınbaş petrol arası Mağusa gidiş yönü trafik akışına geçici bir süreliğine kapatıldı.

Ayrıca Metropol Süpermarketin bulunduğu Şht. Kemal Ünal Caddesi de su altında kaldı.

Suyla dolan yollara, iş araçlarıyla müdahale edildi. Yola biriken su, tarlalara yönlendirildi, tıkanan ızgaralar ve rögarlar açılarak, suyun tahliye edilmesi sağlandı.

Birçok yol göl oldu

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı, aşırı yağışların yol açtığı olumsuzluklar nedeniyle karayollarındaki son durumla ilgili açıklama yaptı.
   Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Ortaköy ışıkları Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi arası ve Dr. Fazıl Küçük Bulvarı üzerinde Atatürk Kapalı Spor Salonu ışıkları ile bulvarın Kemal Aksay Caddesi ile kesiştiği nokta arasının çift yönlü olarak, Metropol Süpermarketin bulunduğu Şht Kemal Ünal Caddesi’nin de su altında kaldığından trafiğe kapatıldığını duyurdu.
   Açıklamada, Lefkoşa'da Ortaköy ışıkları ile Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi çemberi arasındaki yolun tek şerit olarak trafiğe açıldığı belirtilerek, Lefkoşa-Girne Anayolu boğaz bölgesinin şiddetli yağış nedeniyle görüş mesafesinin azaldığı, dağdan gelen suyun yer yer yol içerisine aktığı belirtildi ve bu güzergahları kullanacak sürücülerin yavaş ve dikkatli seyretmeleri istendi.

 

Girne -Değirmenlik anayolunun zirve kısmında buzlanma


   Öte yandan Girne - Değirmenlik Anayolu (dağ yolu) üzerinde aşırı yağışlar nedeniyle çamurlu suların yol içerisine akması sonucu yolda kayganlık meydana geldiği, gerekli emniyet tedbirlerinin alındığı ve trafiğin kontrollü olarak sağlandığı ifade edilen açıklamada, şu ifadelere yer veridi:
   “Bu güzergahı kullanacak sürücülerin yavaş ve dikkatli seyretmeleri önemle rica olunur. Diğer yandan Girne - Değirmenlik Anayolunun zirve kısmında buzlanma meydana gelmiştir. Bu güzergahı kullanacak sürücülerin yavaş ve dikkatli seyretmeleri, mecbur kalınmadıkça da bu yolun kullanılmaması önemle rica olunur. Sürücülerin mecbur kalınmadıkça bu güzergahın kullanılmaması önemle rica olunur.”

 

Taşpınar-Güzelyurt- Bostancı yolu trafik akışına kapatıldı


   Taşpınar-Güzelyurt- Bostancı yolunun trafik akışına kapatıldığı, Geçitkale-Tatlısu anayolunun Mersinlik Piknik Alanı bölgesinde dağdan gelen su ve taşların yol içerisinden geçtiği vurgulanan açıklamada, bu yolu kullanacak sürücülerin yavaş ve dikkatli seyretmeleri istendi.
   Açıklamada, su taşkını nedeniyle trafik akışına kapatılan Aslanköy- Paşaköy Anayolu’nun yeniden trafiğe açıldığı da belirtildi.
   Lapta oteller bölgesi ile Karşıyaka arasının, yağan yağmur nedeniyle yollar içinde yer yer su birikintileri bulunduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
   “Taşkent - Dikmen - Boğazköy yollarında yağış nedeniyle dağdan gelen suların yol içerisine akması sonucu yer yer göllenmeler oluşmuştur. Bu güzergahları kullanacak sürücülerin yavaş ve dikkatli seyretmeleri önemle rica olunur.
   Yılmazköy - Çamlıbel Anayolu üzerinde derenin taşması sonucu, sular  yolun üzerinden akmaktadır. Bu güzergahı kullanacak sürücülerin yavaş ve dikkatli seyretmeleri önemle rica olunur.”

 

Mağusa’ya gidiş zor oldu

Lefkoşa- Gazimağusa Anayolunun, Haspolat Çemberi ile Girne Dağyolu çemberi arasında Mağusa gidiş yönü su altında kaldı.

Ulaşım, uzun süre iki çember arasında Mağusa geliş yönündeki çift şeritli yoldan, gidiş ve geliş olarak sağlandı.

Mesai çıkış saatine denk gelen su baskını, yolda uzun araç kuyrukları oluşmasına neden oldu.

Ardahan-Kantara yolu 17 saat sonra açıldı

İskele Belediyesi, İskele’de etkili olan sağanak yağıştan ötürü toprak kaymasının yaşandığı Ardahan - Kantara yolunda trafik akışının normale döndüğünü açıkladı.
   Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, İskele Belediye Personeli, aşırı yağışların neden olduğu toprak kaymasından dolayı bölgede yürüttüğü çalışmayı tamamladı.
   Yaklaşık 17 saat süren temizlik çalışmasının ardından Ardahan-Kantara-Mersinlik bağlantısının yolunun araç trafiğine açıldığı kaydedilen açıklamada, söz konusu yolu kullanacak araç sürücülerinin özellikle yağışlı havalarda dikkatli olmaları istendi.

 

İtfaiyeciler, köpeği

boğulmaktan kurtardı

Lefkoşa İtfaiye ekibi, Göçmenköy’deki dere içerisinde mahsur kalan ve sel sularına kapılmamak için direnen köpeğin imdadına yetişti.

Güvenli bir şekilde köprünün içine inen itfaiyeciler, köpeği kucaklayarak yukarıya çıkardı ve hayatını kurtardı.

Hava bugün de sağanak yağmurlu olacak

Hava bugün de sağanak yağmurlu olacak. Sıcaklık 13 dereceye kadar düşecek.
   Haftalık hava raporuna göre, bölgenin genellikle alçak basınç sistemi ile soğuk ve nemli hava kütlesinin etkisi altında kalması bekleniyor.
   Hava bugün parçalı çok bulutlu sağanak veya gök gürültülü sağanak yağmurlu, yarın parçalı zamanla az bulutlu, Cumartesi günü parçalı ve az bulutlu, Pazar günü parçalı bulutlu yer yer sağanak yağmurlu, Pazartesi günü az bulutlu zamanla parçalı bulutlu, Salı günü az bulutlu zamanla parçalı bulutlu, Çarşamba günü parçalı bulutlu geçmesi bekleniyor.
   En yüksek hava sıcaklığı: İç kesimler ve sahillerde periyodun ilk günü 13 – 15 derece diğer günlerde ise 16 - 18 derece dolaylarında seyredecek.
   Rüzgarın genellikle Kuzey ve Doğu yönlerden orta kuvvette zaman zaman kuvvetli olarak esmesi bekleniyor.
   Meteoroloji Dairesi, yapılan analizler sonucunda devam eden sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların bu gece geç saatlere kadar kuvvetli (21-50 kg/m2) yer yer çok kuvvetli (51-75kg/m2) olmasının beklendiğini açıkladı.
   Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamada, toprağın suya doymuş ve derelerin akışta olduğu gerçeğinden yola çıkarak yaşanabilecek olumsuzluklara (sel, su baskını, toprak kayması, dolu yağışı, yıldırım düşmesi) vb karşı yetkililerin ve vatandaşların tedbirli olması tavsiye edildi.

 

En çok yağış Karaoğlanoğlu’na düştü
 

Meteoroloji Dairesi en çok yağışın Karaoğlanoğlu bölgesine düştüğünü duyurdu.
   Daireden yapılan açıklamaya göre, Salı sabah 08.00’dan dün sabah 08.00’e kadar gerçekleşen yağışların yörelere göre dağılımı şöyle.
   “Karaoğlanoğlu: 62 Kg/m²; Girne: 60 Kg/m²; Beylerbeyi: 51 Kg/m²; Boğaz: 38 Kg/m²; Selvilitepe: 31 Kg/m²; Esentepe: 24 Kg/m²; Yeşilırmak: 21 Kg/m²; Tatlısu, Zafer Burnu, Koruçam, Alsancak, Kozanköy: 20 Kg/m²; Çamlıbel: 14 Kg/m²; Dipkarpaz:11 Kg/m²; diğer yörelerimizde ise 1 ile 10 kg/m² arası yağış kaydedildi”.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75