Yolları, mandıraları ve iş yerlerini su bastı

banner37

Güney Kıbrıs’taki barajların taşması ayrıca ülkemizi de etkisi altına alan sağanak yağış sonrası Lefke’deki dereler de taştı

banner87
Yolları, mandıraları ve iş yerlerini su bastı
banner90
banner99

DERİVASYON PATLADI, DERELER TAŞTI… Şiddetli yağış ve güneyden gelen su, Lefke’de zarara neden oldu. Yeşilyurt- Lefke derivasyon kanalı patladı. Taşpınar’da yolu kesen derenin dar olan köprüsü patladı, su ağılları bastı. Bazı üreticilerin hayvanları, telef oldu. Yeşilırmak’ta festival alanı da yine dere yatağından gelen su nedeniyle zarar gördü. Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi, önlemler için toplantı yaptı.

Güren TİLKİ

Lefke ilçesi, bu kış da sel mağduru oldu.

Aşırı yağışlarla birlikte, Güney Kıbrıs’taki barajların taşması sonucu su, Lefke’ye ulaştı. Bölgedeki barajlar ve dereler doldu, yolları, mandıraları, bahçeleri, iş yerlerini su bastı.

Taşpınar -Güzelyurt Anayolu, Güzelyurt-Lefke anayolu, Yeşilyurt, Denizli, Yeşilırmak köylerinde su taşkınları oldu.

Taşpınar’da su altında kalan mandıralardaki birçok hayvan telef oldu. Yüksek su seviyesi nedeniyle uzun süre üreticiler, hayvanlarını kurtarmak için müdahale edemedi.

Güzelyurt Kaymakamı Savaş Orakçıoğlu, Lefke Kaymakamı Sadi Güneş, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ve Güzelyurt Polis Müdürlüğü’ne bağlı İtfaiye Şube Amiri Halil Yarıcıoğlu, bölgede yapılan müdahaleleri yerinde takip etti.

Yeldener: Her şey kontrol altında

Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi dün Lefke’de etkili olan yağış sonrası Başbakanlık Müsteşarı Suat Yeldener başkanlığında toplandı.

Yeldener, Başbakanlık’ta gerçekleşen toplantının başında basına kısa bir açıklama yaptı, Lefke’de meydana gelen afetle ilgili değerlendirme yapmak üzere bir araya geldiklerini söyledi.

Yeşilyurt- Lefke bölgesinde önceki akşam derivasyon kanalının patladığını anımsatan Yeldener, suyun durulabilmesi için regülatörde çalışma yapıldığını, buraya kaya taşındığını, yaklaşık 20 kamyonluk kayaya ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi. Yeldener, suyun kayalarla engellenmesinin öngörüldüğünü bildirdi.

Taşpınar yoluyla ilgili de açıklamada bulunan Suat Yeldener, yolu kesen derenin dar olan köprüsünün patladığını, suyun bazı ağılları bastığını kaydetti.

Suların denize aktarıldığını belirten Müsteşar Suat Yeldener, “Dereler dolduğu için bazı taşkınlar yaşandı ama derelerdeki su seviyesi giderek azalıyor. Her şey kontrol altında… Çalışmalar sürüyor” dedi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi’nin dünkü toplantısında, Bayındırlık, Turizm, Sağlık ve Maliye bakanlıkları, Merkez Kaymakamlığı, Su, Meteoroloji, Orman ve Karayolları daireleri, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı,  Belediyeler Birliği, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı ile Polis Genel Müdürlüğü temsil ediliyor.

Komite, son toplantısını kasım ayında yapmıştı.

Metrekareye 21 ile 50 kilogram

arasında yağmur düşmesi bekleniyor
 

Meteoroloji Dairesi, etkili yağışların cumaya kadar süreceğini duyurarak, yetkilileri ve vatandaşları yaşanabilecek olumsuzluklar karşısında tedbirli olmaları konusunda uyardı.
   Dairenin yayımladığı meteorolojik uyarıya göre, bölgede devam eden sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların dün 12.00’den cuma günü öğle saatlerine kadar etkili olması; yer yer metrekareye 21 ile 50 kilogram arasında yağmur düşmesi bekleniyor.

 

Taşpınar’da mandıraları su bastı

Güney Kıbrıs’tan gelen şiddetli su, Taşpınar (Angolem) köyünün girişinde bulunan köprü büzlerinin yetersiz oluşundan dolayı, yol üzerinden akarak ve mandıralara ulaştı.

Bir anda su altında kalan mandıralardan hayvanlarını kurtarmak için suyun seviyesinin düşmesini bekleyen üretici, perişan oldu. Bazı üreticilerin hayvanları, suda boğularak telef oldu.

Taşpınar Muhtarı İzzet Erçağıl, “Defalarca dere konusunda yetkilileri uyarmamıza rağmen hiçbir tedbir alınmadı. Olacağı buydu. İş işten geçtikten sonra önlemler alırlar artık” dedi.

Derivasyon patladı

Yeşilyurt’taki derivasyonun patlaması sonucu şiddetli gelen su, askeri birlik, bahçelere döküldü; dere yataklarının taşması sonucu Yeşilyurt-Lefke anayolu suya gömüldü.

Gemikonağı göletinin taşması sonucu ise, Denizli bölgesinde bulunan dere yatağındaki su taştı, birçok iş yeri su baskınına uğradı.

Elektrik müteahhidi Halil Altunel’e ait depoda bulunan tüm malzemeler kullanılmaz hale geldi. Altunel, çevrenin yardımıyla depodaki eşyalarını boşaltmaya çalıştı.

Yeşilırmak’ta festival alanı da yine dere yatağından gelen su nedeniyle zarar gördü.

Yeşilırmak Köy Muhtarı İsmet Özpolat, “Sorunları aktarmaktan usandık. Her yıl aynı sorun, sözler vaatler var ama icraat yok. Rum tarafından artık yardım isteyeceğiz. İlla ki can vereceğiz de bir şey yapılsın” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108