banner6

Zehirleniyoruz!

banner37

Her gün yüzlerce aracın egzozundan havaya salınan zehirli gazlar, insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor… Uzmanlar, soluduğumuz bu zehirli gazların kanser ve Alzheimer’a neden olduğunu vurguluyor

Zehirleniyoruz!
banner99

Tünay MERTEKCİ

İnsan sağlığını tehdit eden zehirli gazlardan en önemlisi egzoz dumanı…

Motor egzoz gazı insan ve çevre için tehlikeli olan karbonmonoksit, hidrokarbonlar ve azot oksit (NOx) içeriyor.

Her gün yüzlerce aracın yollarda olduğu ülkemizde, vatandaşlar bu otomobillerden havaya salınan zehirli gazları farkında olmadan soluyor. Bu durum da insan sağlığı için ciddi bir sorun… Uzmanlar, bu zehirli gazların kanser başta olmak üzere Alzheimer, solunum hastalıkları ve kan düşüklüğü gibi daha birçok rahatsızlığa neden olduğunu vurguluyor.

Ülkemizde araçların her yıl egzoz emisyon testin geçirilmesi yasal zorunluluk ancak biz bu süreyi, üç yılda bir araç muayenesine gittiğimizde yaptırıyoruz…

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği As Başkanı ve Çevre Sorumlusu Teksen Köroğlu, insanlar ve diğer canlılar tarafından karbondioksit solunumunun ciğerlerin iltihaplanması, immün, romatizmal ve solunum yolu hastalıklarına neden olabileceğini söyledi. Köroğlu, egzoz gazlarının insan ve diğer canlılar için yarattığı tehlikenin yadsınamayacak kadar önemli olduğunu vurguladı.

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, ülkemizde yapılan egzoz denetimlerinin yetersiz olduğunu ifade ederek otobüs ve kamyonlar için egzoz emisyon aletinin araç muayene merkezlerinde bulunmadığına vurgu yaptı. Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, egzoz emisyon testlerinin ne kadar sağlıklı yapıldığının araştırılması gerektiğine işaret ederken Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven, özellikle kurşun ve karbondioksit içeren dumanların insan sağlığını ve çevreyi olumsuz yönde etkilediği vurguladı.

Köroğlu: Ciğerlerin iltihaplanmasına yol açabilir

Kıbrıs Türk Tabipler Birliği As Başkanı ve Çevre Sorumlusu Teksen Köroğlu, karbondioksit salgılayan egzoz gazlarının sağlığı birçok açıdan olumsuz etkilediğini söyledi.

Egzoz dumanının içerisinde oldukça yüksek miktarda karbondioksit gazının petrolün yanmasıyla oluşan ve sağlık açısından çok tehlikeli olduğuna işaret eden Köroğlu, bu gazın hem insanların sağlığına hem çevreye yadsınamayacak derecede önemli etkilerinin olduğunu vurguladı.

Köroğlu, insanlar ve diğer canlılar tarafından karbondioksit solunumunun ciğerlerin iltihaplanmasına yol açabileceğini söyledi.

Polis kontrolünün yanı sıra Çevre Dairesi’nin de hava kirliliğini ölçerek bu testlerin kontrolünü daha sık yapması gerektiğini belirten Köroğlu, egzoz dumanının içeriğinde, karbonmonoksit, bütadien 13, formaldehit, sülfat, nitrojen oksit ve aromatik hidrokarbonlar gibi uçucu gazlar bulunduğunu, bu gazların immün, romatizmal ve solunum yolu hastalıklarının oluşmasında, mevcut hastalıkların tetiklenmesinde büyük rol oynadığının altını çizdi.

Sahir: Bu, bir katliamdır

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir, hükümetin doğayı ve yaşamı ciddiye almadığını belirtti. Egzoz gazlarının havayı kirleten en önemli unsurlardan biri olduğunu ifade eden Sahir, trafiğin her an yoğun olduğu ülkemizde, egzoz denetimlerinin hafife alınmaması gerektiğini ve bunun kabul edilebilir bir şey olmadığını vurguladı.

Bu gazların “katliam” anlamını taşıdığını belirten Sahir, bu durumun düzeltilmemesinin bir suç olduğunu da belirtti. Sahir, egzozların yarattığı hava kirliliğinin çok net görülebileceğini ifade ederek egzoz emisyon testinden geçemeyecek olan araçlara polislerin de müdahale edemediğini iddia etti.

Sahir, egzoz emisyon testlerinin yapıldığını ancak bu testlerin ne kadar sağlıklı yapıldığının araştırılması gerektiğini söyleyerek bu soruna bir an önce çare bulunmasının önemine işaret etti.

Türkseven: Kurşun ve karbondioksit içeren dumanlar sağlığı tehdit ediyor

Biyologlar Derneği Başkanı Niyazi Türkseven de, egzoz emisyon testinin insan sağlığını korumak açısından faydalı olduğunu ifade ederek esas sorunun benzinli değil, mazotla çalışan araçlardan kaynaklandığını söyledi.

Vatandaşların, araçlarına üç yılda bir egzoz emisyon testi yaptırdığı halde, yollarda bu zehirli dumanları çıkaran arabalar görüldüğünü ifade eden Türkseven, bu durumun, söz konusu testin ya düzgün yapılmadığını ya da gerekli denetimin yapılmadığını gösterdiğini savundu.

Türkseven, özellikle kurşun ve karbondioksit içeren dumanların insan sağlığını ve çevreyi olumsuz yönde etkilediği vurguladı.

Avcı: Otobüs ve kamyonlar için egzoz emisyon aleti yok

banner134

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı, ülkemizde yapılan egzoz denetimlerinin yetersiz olduğunu ifade etti.

İlgili yasaya göre salon araçlara yılda bir kez zorunlu olarak egzoz emisyon testi yapılması gerektiğini vurgulayan Avcı, ancak bu testin iki veya üç yılda bir yapılan araba muayene döneminde yaptırıldığını söyledi.

Avcı, otobüs ve kamyonlar için egzoz emisyon aletinin araç muayene merkezlerinde bulunmadığını ifade ederek çevreyi zehirleyen esas araçların onlar olduğunu belirtti.

Yollarda da bu araçlar için herhangi bir denetimin olmadığını ve bu araçların verdiği zararın, ülkemizi geri kalmış ülkeler statüsüne koyduğunu ifade eden Avcı, zehirli dumanlardan da en çok çocukların zarar gördüğünü söyledi. Avcı, özellikle ilkokul çağındaki çocukların boy seviyelerinin otobüs egzozuna yakın olduğunu ve çocukların zehirli dumanları doğrudan ciğerlerine soluduğunu belirtti.

Çobanoğlu: Alzheimer ve kansere neden oluyor

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Yasemin Çobanoğlu ise, egzoz emisyon testlerinin, hava kirliliğinin azalması ve çevre kalitesinin bozulmaması için yapıldığını ifade etti.

Bu testleri yapmak için belirli garajlara sertifikalar verildiğini aktaran Çobanoğlu, bu sertifikalara sahip garajlarda, testlerin uzman kişiler tarafından yapılmadığını iddia etti.

Çobanoğlu, testleri yapan cihazların da gereken teknik yeterliliğe sahip olmadığına dikkat çekerek iş araçlarının bu testi yapma zorunluluğu olmadığını da vurguladı.

Tüm bunlar dikkate alındığında yeni sistem ve yapılanmayla bu durumun düzelebileceğine işaret eden Çobanoğlu, en çok hava kirliliği yaratan araçların kamyon, otobüs, dozerler olduğunu belirtti.

Çobanoğlu, zehirli dumanların sağlığımızı ciddi şekilde tehdit ettiğini, kan düşüklüğü, kanser ve özellikle de Alzheimer hastalıkları gibi birçok ciddi rahatsızlığa yol açabileceğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 08:41
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104