banner6

Zeytin ağaçlarını katlettiler

banner37

Kumyalı ile Pamuklu köyleri arasında bulunan arazideki 30 zeytin ağacı, bilinmeyen kişilerce neredeyse kökünden kesildi.

Zeytin ağaçlarını katlettiler
banner8

Ayşe BULUT

İnsanların ısınmak için odun sobası ve şöminelere yönelmesiyle birlikte artan odun ihtiyacı beraberinde kaçak ağaç kesimlerini de getirdi. Gözünü para kazanma hırsı bürüyen bazı sorumsuz kişiler, ağaçların sahipli ya da sahipsiz olup olmamasına bakmadan önlerine çıkan tüm ağaçları katletmeye başladı.

Ülke genelinde yaşanan ağaç katliamının son kurbanları da Kumyalı ile Pamuklu köyleri arasındaki bir arazide bulunan Ian Smith isimli bir İngiliz’e ait olan 30 zeytin ağacı oldu.

Neredeyse bir asırlık olan zeytin ağaçları, odun olarak satılmak için vahşice kesildi.

Zeytin ağaçlarının, şu an İngiltere’de bulunan Ian Smith’e ait olduğunu belirten Bahar Türkakar, ağaçların bakımını eşi Hüseyin Türkakar ile birlikte yaptıklarını söyledi.

Tanıdıkları bir çobanın iki gün önce gelip ağaçların neredeyse kökünden kesilmiş olduklarını haber verdiğini anlatan Bahar Türkakar, “gördüğüm andan beri mideme kramplar giriyor. Bunu yapan insan olamaz. Bir ağacın yetişip, meyve vermesi kaç yıl sürer haberleri var mı? Bu ağaçları kim kestiyse, kendi ihtiyaçları için değil ticaretini yapmak için kesti. Bu kadar insanlıktan çıkılır mı?” diye konuştu.

“Bu ağaçlar neredeyse yüz yaşındaydı” diyen Türkakar, geçen yıl ağaçlardan topladığı meyvelerle 18 bidon zeytinyağı çıkardıklarını ve evlerinin de zeytin ihtiyacını karşıladıklarını anlattı.

Olayı polise bildirdiklerini ve polisin soruşturma başlattığını anlatan Türkakar, herkesin doğaya ve çevreye duyarlı olmasını istedi ve ağaçları kesen kişi ya da kişileri gören veya bilenlerin mutlaka polise haber vermesini istedi. Türkakar, bu çağrısının sadece Ian Smith’in ağaçları için değil ülke genelindeki tüm ağaçların korunması ve kesilmesini önlemek için olduğunu da vurguladı.

banner134

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2017, 12:13
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104