banner6

Zeytin toplama telaşı

banner37

Zeytin yetiştiricileri, kurak geçen yıl nedeniyle bekledikleri verimi alamadıklarını belirterek sofralık siyah zeytin kuramadıklarını ancak yağlarını çıkarabildiklerini söyledi

Zeytin toplama telaşı
banner151

Ahmet VAMIK

Akdeniz kültüründe önemli yeri olan zeytin ve zeytinyağı, binlerce yıldır Akdeniz’deki evlerin sofralarından hiç eksik olmuyor.

Satış amaçlı ya da kişisel kullanım için zeytin ağacı yetiştiren vatandaşlar, hasat döneminin başlamasıyla birlikte zeytin toplama telaşı içerisine girdi.

Zeytinden verim almak için üreticinin dört gözle beklediği yağmurun zamanında gelmemesi moralleri biraz olsun bozsa da, zeytin ağaçlarının geçtiğimiz yıla oranla bu yıl bereketini fazlasıyla göstermesi yüzleri biraz olsun güldürmeyi başardı.

Ailecek ya da komşularıyla yardımlaşarak zeytin toplamaya başlayan vatandaşlar, bu yıl ağaçlardaki zeytin miktarının fazla olmasına rağmen yazın kurak geçmesi ve yağmurun geç gelmesi nedeniyle zeytinlerin küçük kalmasından ve verimin düşük olmasından yakındı.

Ağaçların susuz kalması nedeniyle var olan zeytinlerden beklenilen verimi alamadıklarını dile getiren vatandaşlar, sofralık siyah zeytin kuramadıklarını fakat yağlık zeytinlerden bir nebze de olsa daha iyi verim aldıklarını ifade etti.

Zeytin toplama işlemini tamamlayan vatandaşlar ise emeklerinin karşılığını almak için zeytinyağı fabrikalarına koştu.

1960’tan beridir hizmet veriyor

1960 yılından beridir Yeniceköy’de hizmet veren Bardak Zeytinyağı Fabrikası’nın sahibi Burhan Bardak, 85 yaşında olmasına rağmen hâlâ ilk günkü heyecanla işinin başında duruyor.

Kendisiyle aynı ismi taşıyan torunu ile birlikte zeytinyağı fabrikasını işleten Bardak, bu yıl fabrikayı ekim ayının başında faaliyete geçirdiklerini ve vatandaşın ilgisinden oluşan yoğunluktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Zeytinleri toplamak için vatandaşın yağmurun yağmasını beklediğini söyleyen Burhan Bardak, yağ açısından zeytinlerin üreticiyi memnuniyet ettiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 08:57
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110