banner6

Zeytinlik'i de kaybetmeden önlem alın!

banner37

Zeytinlikliler, köylerindeki yeşil alanlara yapılan binaları ve bu binalar yapılırken ortaya çıkan çevre katliamı ile kirliliğini protesto etti ve hükümete çağrı yaptı:

Zeytinlik'i de kaybetmeden önlem alın!
banner99

Ceren ÖZBİL

Zeytinlik/ Templos İnsiyatifi dün; Zeytinlik Ali Nesim Meydanı'nda köylerinin dört bir yanında yapılan yüksek binaları ve bu binalar yapılırken ağaçların sökülüp, dere yatakları dahil birçok alana da moloz dökülmesini protesto etti.

Hükümet yetkililerine çağrı yapan Zeytinlik/ Templos  İnsiyatifi üyeleri, doğayı kirletenlere gerekli cezaların verilmesini talep etti.

Ali Nesim Meydanı'nda toplana köylüler ellerinde  “Köyüme dokunma”,  “Kalbimiz Girne'ye ettiniz, ciğerimiz Temroz'a dokunmayın”, “Hâlâ guduru gidersiniz be gavvole”, “Zeytin isteycen amma Google amcadan seyredecen” yazılı pankartlar taşıdı.

Zeytinlik/ Templos İnsiyatifi adına basına açıklama yapan Halil Paşa, bir yıl öncede benzer bir durumun gündeme geldiğini ve Zeytinlik halkının mücadelesiyle bölgede yüksek binalar yapılmasına izin veren emirnamenin değiştirildiğini anlattı.

Paşa, ancak bu sevincin bir yıl sürdüğüne işaret ederek, şu anda köyün dört bir yanında Zeytinlik'in demografisini değiştirecek, ev görünümlü yurt binaları yapıldığını söyledi.

Halil Paşa buradaki amacın ise yüksek binalar yaparak minimum topraktan azami kar getirecek elde etmek olduğunu iddia etti.

“Ne ağaç bıraktılar ne doğa”

Bölgedeki dere yataklarının toprak ve molozlarla doldurulduğuna dikkati çeken Paşa şu ifadeleri kullandı:

İnşaat makinelerinin kamyonlar için rastgele açtığı toprak yollar boyunca çöp ve moloz dağları oluştu. Bu kadar mı kötü bir toplum olduk. Çöpümüzü molozumuzu, çöplüğe dökmenin üç beş kuruş maliyetine bakıp, gizlice çevreye döküp kaçacak, çöplüğe çevirecek kadar mı seviyoruz yurdumuzu. Biz, güneye geçtiğimizde, kuzeyde yaşadığımız toprakları daha çok kirleten, ağaçlarımızı, doğamızı, tarihimizi tahrip edip, hoyratça kullanan insanlar olmayalım, utanç içinde başımız öne düşmesin diye buradayız.

“Gerekli cezalar verilsin”

Paşa, köye moloz dökenlerin, dereleri dolduranların, moloz dağları oluşturanların bulunmasının zor olmadığını söyledi ve yetkililere yasalara bakıp, bu kişilere gerekli cezaları uygulaması için çağrı yaptı.

Daracık köy yollarından köydeki inşaatlarla ilgili olmasa bile gelip geçen tehlikeli ve ağır iş araçları olduğuna da değinen Paşa, “bizi bu kamyonlardan kurtarın” dedi.

Paşa ayrıca, hala daha ülkede imar planı olmamasına da değinerek “Girne'de elde kalabilen birkaç köy daha kirlemeden imar planı yapılmalı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2017, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104