Doğal zenginlikler, Kıbrıs'a mutluluk getirir mi?

Kıbrıs’ın çevresindeki zenginlikler Kıbrıslılara mutluluk getirecek mi? Şu andaki doğalgaz gerginliğine baktığımız zaman Kıbrıs’ın çevresindeki zenginliklerin Kıbrıs halkına mutluluk getireceğini söylemek mümkün değil.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile müzakereleri sürdürdüğü günlerde bir taraftan da doğalgaz aramaları için plan yapıyor, bu iş için tarih belirliyordu. Yani Rum yönetiminin, Kıbrıs’ın çevresindeki zenginlikler konusundaki tavrı, iyi niyetten yoksundur.

Rum yönetiminin tek yanlı doğalgaz aramaları, Kıbrıslı Türkleri yok sayması her geçen gün gerginliği tırmandırıyor.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dünya tarafından tanınan bir devlet olması, Rum yönetiminin “Kıbrıs halklarına ait ortak zenginliklerin de kendilerine ait olduğu” düşüncesine kapılmasına neden oluyor. Rum Lider Anastasiadis, yeniden seçildikten sonra “Kıbrıs’ta çözüm” meselesini diline doladı ve bu konuda istekli olduğunu söyledi. Ancak Rum liderin yaptıkları ile söyledikleri örtüşmüyor.

Israrla ve inatla doğalgaz gerginliği yaratan Anastasiadis’in bu gürültü ve gerginlik içinde müzakere yapılabileceğini düşündüğünü sanmıyoruz. Anastasiadis, kısa sürede sonuç vermeyecek bir doğalgaz macerası için hem Kıbrıs’ı gerginliğe sürüklüyor, hem de çözüm müzakerelerini bu nedenle dinamitliyor.

Arzulanan her şey yolunda gitse, hesap edilen yerde, bekledikleri miktarda doğalgaz bulunsa, bunun ilk meyveleri 10- 15 yıl sonra alınacak. Uzak bir hedef için uğraşmaktansa, daha kısa sürede Kıbrıs’ta çözümü aramak daha doğru bir hedef olarak görülüyor. Çözüm olduktan sonra doğalgazı çıkarmak ve paylaşmak, kuşkusuz daha doğru ve daha barışçıl bir tavır olur ama Rum yönetimi zor olanı seçiyor. Rumlar zor olanı seçerek hem gerginliğe yol açıyor hem de çözüm çabalarının kesintiye uğramasına, belki de hiç başlayamamasına yol açıyor.

CNN Türk’e konuşan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bu yöndeki endişelerini bir kez daha ortaya koydu. Akıncı, bölgedeki zenginliklerin Kıbrıs halklarının ortak malı olduğunu, bunların Rumların tek başlarına malı olmadığını hatırlattı. Akıncı, Doğu Akdeniz’de bugün yaşananların temel nedeninin, Rum tarafının her şeyi kendi yetki alanı içerisinde görerek, deniz altındaki doğalgaz ve petrol yataklarına tek başına sahip çıkma arzusu olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı, Kıbrıs Rum tarafının çözüme hazır olmasa bile doğal gaz konusunda diyalog yoluyla ara formüller üzerinde Kıbrıslı Türklerle anlaşma yolunu bulması gerektiğini aksi takdirde Türkiye ile işbirliği ve dayanışma içerisinde arama faaliyetlerine girileceğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, çözüm çabalarını dört gözle beklediğini ve BM’nin bu çabalara yönelik destekleyici olmayı sürdüreceğini belirtti. Ancak belli ki bu iş beklemekle, temenniyle olacak bir iş değil. Aslında iyi niyetli ifadeler kullansa da Guterres de bu işin böyle gitmeyeceğinin farlında. BM Genel Sekreter Sözcülerinden Farhan Hag, “Genel Sekreter hidrokarbon arayışı yüzünden gerginliğin bir kez daha artmasından üzüntü duyuyor ve ilgili tüm taraflara gerginliğin azaltılması için elinden geleni yapması çağrısı yapıyor” dedi.

Bu sözler aslında BM’nin işin ciddiyetini kavradığını gösteriyor ama konuda sorumluluğun Rum yönetiminde olduğunu da görebiliyorlar mı acaba? BM bunu görüyor olsa bile, Rumlar üzerinde ne kadar etkili olabilir? Rumlar üzerinde etkili olacak ülkeler, “yürü de korkma” tavrı içindeyken bu kriz kısa sürede biter mi?

Umarız Rum yönetimi bu tehlikeli oyundan kısa sürede vazgeçer. Kıbrıs’ın yeni gerginliklere değil çözüme, barışa ihtiyacı vardır. Sağduyunun galip gelmesini temenni ederiz ancak bölgedeki doğal zenginliklerin Kıbrıs halklarına mutluluk getirmediği de apaçık ortada…

YORUM EKLE

banner107

banner75