Doğu Akdeniz'de Güvenlik, Enerji Stratejileri ve Küresel Güç İlişkileri Sempozyumu'nun ardından

Kuzey Kıbrıs öylesine önemli bir konumda bulunuyor ki; bunu bir kez daha başlıktaki konulu sempozyumda da hatırlamış olduk. Jeopolitik ve jeo stratejik konumumuzdan dolayı bütün dünyanın gözü Akdeniz’in bu üçüncü büyük adası üzerinde. Ankara’da bulunduğum saatlerde D&R evime uğramasam bana küserdi. Saatlerce, günlerce, aylarca hiç çıkmadan orada kalabilirim. Hiç sıkılmam. Kahve Dünyası giriş katında ve bahçesinde Tunalı Hilmi’ye bakan, karşıda Kuğulu Park’a ve o güzelim Ankara insanının kalitesine kendini kaptırmadan edemiyorsunuz. Elime geçen en iyi satanlar listesindeki “Tim Marshall Coğrafya Mahkumları” adlı mavi renkli kitabı almam kaçınılmazdı.

“Coğrafi şartlar tüm liderleri kısıtlar. Siyasi ve diplomatik tercihler, dağlar, nehirler, denizler ve binalarla şekillenir. Evet, küresel olayları takip etmek için insanları, fikirleri ve eylemleri anlamalısınız ama coğrafi şartlardan haberiniz yoksa resmin bütününü asla göremezsiniz”.

Ne kadar önemli bir cümle bu. Bugün uluslararası ilişkilerin kısacık bir özeti gibi sanki. Karar verildi ve bu yazımızın ana hatları da oluşmaya başlamıştı.

Turizm ve uluslararası ilişkiler

Hiçbir turist hadise, savaş, kargaşa olan bir yerde tatilini geçirmek istemez. Potansiyel turist için en önemli unsur, hayatının ve eğer seyahatinin içinde ailesi var ise tüm aile fertlerinin güvenliğini düşünür.

Doğal olarak böyle olması da gerekmektedir. Bugün coğrafyamızda yaşananlardan belki tam olarak haberdar değiliz ama Suriye’yi, Piskobu’nun Ağrotur üslerinden kalkan İngiliz Tornado uçakları vurmak için havalandıkça nasıl bir önemli gerçek üzerinde yaşadığımızı da anımsattı. Hemen müteakip günlerde güneyli komşularımızda bir panik yaşanmaya başladı. Güvenlik unsuru bir anda gazetelerin manşetlerini süslemeye başladı. “Durdurun bu savaşı, rezervasyon iptalleri başladı”… Adam denizde yüzerken, başının üstünden kalkan uçakları görmek istemez açıkçası. İşte tam da bu günlerden sonra Kıbrıs İlim Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği, konferansta Başbakan Yardımcımız Sn. Kudret Özersay, Turizm ve Çevre Bakanımız Sn. Fikri Ataoğlu, Ulaştırma Bakanımız Sn. Tolga Atakan, bazı milletvekilleri, gazeteciler ve konuklar vardı.

Konferansta konuşan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Kudret Özersay, “Kıbrıs, Latin Amerika'da Atlantik ya da Pasifik'te bir ada olsaydı, hangi durumda olurdu ve uluslararası politika açısından, nerede konumlandırdı? Diye düşünürsek ne olduğunu daha net görmüş oluruz. Coğrafya son derece önemli ama bunun ötesinde tarihin, belli bir coğrafyaya, ülkeye ve ülkede yaşayan halklara yüklediği misyonlar var. Tarih açısından baktığımızda Mussolini, Akdeniz'e "bizim deniz" diyebilmiştir. Bu ilgi biraz da bu tarihten gelmektedir" dedi.

Kitabımı yazarken “Turizm Hayattır, Turizm Barıştır” demiştim. Bu coğrafyada yaşayan iki halk bunun bilincine varıp da öyle hareket etselerdi, inanın çok değişecekti değişebilirdi de. Biz Kıbrsılı Türkler bunun çok farkındayız ancak karşı taraf öyle değil. Hem de hiç. Biz bu ülkenin patronuyuz ve Kıbrıslı Türkler, benim coğrafi topraklarımda yaşayan aynı Maronit, Ermeniler gibi azınlık bir halktır dedikçe, hiçbirşey değişime uğramayacaktır.

Bir de bunun üstüne petrol, gaz çıktı. Sanki herşey yolundaymış gibi. Piranalar, köpekbalıkları gibi Akdeniz’in serin sularında 10 binlerce öteden kalkıp gelen Amerikan deniz filoları, Fransız firkateynler, Rus savaş gemileri, bir anda burnumuzun dibinde fırtınaların kopmasına vesie oldu. İşte bütün gerçeklik burada yatıyor. Türkiyemizin Akdeniz’deki nefes borusuyuz. Bütün savaşımız ekonomik anlamda güçlü bir Kuzey Kıbrıs yaratmak olmalı. Zaten anavatan Türkiye, Kuzey Kıbrıs’ın askeri yönden en büyük sigortası çok şükür. Yoksa çoktan bu güzel toprak parçası ve bizler buralara çoktan yabancı kalmıştık.

Cemal Özyiğit ise panelde yaptığı konuşmada şöyle dedi:

“Gençlerimizi yarınlarımıza ışık tutacak şekilde yetiştirecek üniversitelerimiz bilim yuvalarımızdır aynı zamanda. Hem ülkemize hem dünyamıza ışık tutacak, hem hükümete hem muhalefete ışık tutacak, yol gösterecek ve dünyadaki gelişmeleri gündeme getirecek. Bu da politikalarımızı belirlerken onları referans almamızı sağlayacak. İçinde bulunduğumuz coğrafyanın asırlardır neden rahat bırakılmadığını, neden çatışmalarla yoğrulduğunu gösteriyor. Çünkü burası kara, hava, deniz ulaşımının, enerjinin odak noktası. Öyle bir coğrafyada yaşıyoruz ki dünyanın süper güçlerinin, ağababalarının bizi rahat bırakması mümkün değil. Çünkü bizim buradaki enerjimizi kendi aramızda paylaşmamız mümkün değil. Onlar burada olacak onlar yönetecek. Yarım asırdır yaşanan sadece, bir Kıbrıs, Rum çatışması değildir. Bu coğrafya, Mezopotamya’da Kabil'in Habil'i öldürdüğü ve tarihte ilk kardeş kanının döküldüğü günden beri yaşanır. Mesele bu enerjilere, jeostratejik değeri olan önemli coğrafya ya kim hâkim olacak meselesidir. Tüm çatışmaların odak noktası budur. Yeri geldiğinde dil, din, ırk, mezhep önemlidir. Ama bir şekilde dünya ağababaları kaçıyor ve bizi çatıştırıyor. Suriye çatışması dün başlamadı, Tunus ve Mısır ile Arap Baharı ile başladı. Süper güçler, Suriye'de duvara tosladı çünkü orda başka bir süper güç vardı. Bugün ise Suriye kan gölüne döndü. Orada silahtan kaçanlar Akdeniz'in azgın sularında can veriyor. Bu ülke bizim. Kıbrıs küçük ama hepimize yetecek kadar büyük”.

Turizm ve Çevre Bakanımız Sn Fikri Ataoğlu ise Kuzey Kıbrıs’ın en büyük sektörü olan turizm endüstrisine en önemli katkıyı turistlerin adamızı ikinci, üçüncü defa ziyeretlerinden gelebileceğini belirtirken, Kuzey Kıbrıs’ın GSMH’sine katkı koyan en önemli sektörün turizm sektöründen karşılandığını bildirdi. Çok da doğru söyledi çünkü adamızı ziyaret eden turistlerin yanında unutlmaması gereken en önemli unsurlardan bir tanesi de adamıza en az bir yılda sekiz aylığına gelen bu adada konaklayan, her adımda halkımız ile iç içe olan öğrencilerimiz ve bunun isminin ise eğitim turizmi olduğunu belirtti.

‘ABD dünya savunma bütçesinin yüzde 50'sini harcıyor’

Beni en fazla etkileyen tabii ki ana başlığın uzmanı olan Dr. Naim Babüroğlu’nun konuşmaları oldu. Konuşmalarında Doğu Akdeniz'deki güç, enerji ve strateji mücadelelerini ön plana çıkarıp ana konu olarak ele alan Kıbrıs İlim Üniversitesi Misafir Öğretim Üyesi Dr. Naim Babüroğlu “Coğrafyaların ülkelerin kaderinden çok geleceğini belirlediğini”  kaydetti.

Dr. Babüroğlu, şöyle dedi:

"Jeopolitik, coğrafyayı dünya siyasetinde kullanma sanatıdır. Kim iyi kullanırsa öne çıkar. Dev olan coğrafyanızı, dış politikada uygun şekilde kullanmazsanız bir bakarsınız cüceleşir. Kıbrıs, Ortadoğu'nun zengin enerji kaynaklarının olduğu bir ülke. Bu nedenle merak uyandırıyor. Kıbrıs Adası etrafındaki doğalgaz rezervleri ve petrol zenginliğine baktığımızda Rusya'nın yarısı kadarına denk geliyor. Doğu Akdeniz'de şu anda keşfedilerek çıkarılan doğalgaz kaynakları Suudi Arabistan'ın yarısı kadar, eğer bu gaz çıkarılırsa Rusya ile yarışacak duruma gelecek onun için çok önemli.

2025'ten itibaren AB, Güney Kıbrıs'tan doğalgaz almayı planlıyor. AB ve Rusya denklemin bir parçası. AB bugün Rusya'dan doğalgaz alıyor ve bu onları dış politikada bağımlı yapıyor. Bugün Suriye'de ABD'nin desteklediği, silahlandırdığı PKK-PYD var. PYD Suriye'yi alınca Doğu Akdeniz'e ulaşan bir enerji koridorunda ilerleyip Türkiye'den de bazı toprakları almayı hedefliyor. ABD hiçbir zaman Suriye'yi İran siyasetine bırakmaz, ABD hiçbir zaman Suriye'den çekilmez çünkü İsrail için tehlike arz eder".

Ülkemiz gerçeklerine artık bu gözlüklerle bakmanın çoktan zamanı geldi de geçiyor bile.

YORUM EKLE

banner75