Dolandırılmamak için tedbirinizi alın

Ülkede meydana gelen her yasadışı olay, bazı mağduriyetler ortaya çıkarıyor.

Önemli olan, tedbirler alıp yeni mağduriyetler yaşanmasını önlemektir.

Tabii ki vatandaşlar da bu gibi olaylara karşı daha dikkatli olmalıdır.

İş adamı Mehmet Eminoğlu’nun sahte vekaletnamelerle bazı taşınmaz mallar ve nakit paraların devrini üzerine yapmakla suçlanmasının ardından konut satın almak isteyen birçok vatandaş endişeye kapıldı.

Emlak sektöründe birçok sahtecilik olayının gün yüzüne çıkmasıyla birlikte bin bir güçlükle bankalardan kredi çekerek borçlanmaya çalışan vatandaşlar, satın almak istedikleri evin bir başkasına ait olma ihtimaline karşı tedirginlik yaşıyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi korkup oturmakla yetinmemeliyiz, dolandırıcılara karşı daha uyanık olmalıyız.

Bugün iş adamı Eminoğlu’nun sebebiyet verdiği iddia edilen sahte vekaletname olayını duyan vatandaşlarımız, aldıkları veya aldığını zannettikleri konutlarla ilgili hemen araştırmalar yapmalı.

Herkes durumunu erken araştırmalı, üzerinden çok uzun zaman geçtikten sonra dolandırıldığını anlamak geç olabilir, telafisi daha da zorlaşabilir.

Vatandaşlarımız için uzmanlarla konuştuk. KIBRIS’a konuşan uzmanlar, vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamaması için satın almak istedikleri evlerle ilgili önceden araştırma yapılması gerektiğini vurguluyor.

Tapu ve Kadastro Dairesi Genel Müdürü Arif Ozankaya, vatandaşların satın almak istediği taşınmaz malın daha önce sözleşmeyle satılıp satılmadığını, ipotekli olup olmadığını veya üzerinde ara emri gibi herhangi bir engelin olup olmadığını anlayamayacağını belirterek, vatandaşların bunu öğrenebilmesi

için Tapu Dairesi’ne gitmeleri gerektiğini kaydetti.

Vatandaşların kayıtlı mal sahibinden “mal serbestisi, temiz” belgesi de isteyebileceğini belirten Ozankaya, “Ancak en garanti ve doğru yaklaşım, vatandaşların bizzat görevli memurlardan bilgi alınmasıdır” diye konuştu.

Yani en güvenebileceğiniz adres Tapu ve Kadastro Dairesi… Bu daireye gitmek, gerçek bilgiyi öğrenmek için zamanınıza, emeğinize acımayın. Dolandırılmadığınıza emin olmalısınız.

Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği Başkanı Hasan Sungur ise uzun zamandan beridir söylediği şeyi tekrarlayarak, Emlakçılar Yasası’nın revize edilmesiyle vatandaşların bu çekincelerinin giderileceğine işaret etti.

Sungur, vatandaşların herhangi bir sorun yaşamaması için satın almak istediği konutun parasını Tapu Dairesi’nde kayıt yaptığı sırada ödemesi gerektiğini söyledi. Vekaletnameler konusuna da değinen Sungur, vekaletnamelerin noter tarafından onaylanması gerektiğine işaret etti.

Hasan Sungur, vatandaşların içinde herhangi bir şüphe olması durumunda noterden onaylanan belgeleri kaymakamlıklarda mühürletebileceğinin de altını çizdi.

Avukatların sadece kötü olaylarda değil, hukuksal olaylarda da görev yaptıklarını belirten Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Hasan Esendağlı, vatandaşların taşınmaz mal satın alacağı zaman herhangi bir sorun yaşamaması için avukatlardan yardım alabileceğini söyledi.

Avukat Mustafa Asena, satış mukavelelerinin, satın alınacak olan malın kime ait olduğu ve üzerinde ipotek olup olmadığının iyice araştırılmasından sonra imzalanması gerektiğini kaydetti.

Asena, satış mukaveleleri hazırlanırken, satışı yapılacak olan malın yeterince araştırılmadığını belirterek, bu konuda yasal bir zorunluluğun getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Şimdi konut satın alan tüm vatandaşlarımız, malı aldığı kişileri her ne kadar güvenilir bulsa da yukarıda uzmanların anlattığı işlemleri yapmalıdır, yapmadılarsa mutlaka yapsınlar. Herkes mutlaka araştırmasını iyi yapsın. Başka vekaletname yolsuzlukları varsa ortaya çıksın.

YORUM EKLE

banner75