Dört halka Alman: Audi

Bir süre önce ralli otomobillerinin tanıtımını yaptığım Audi Quattro sonrası, bu markanın tarihine ineceğiz bu gün. Efsane ralli otomobili ve Quattro’dan önce bu harika otomobilin tarihini inceleyeceğiz.

Otomotiv tarihine, ürettiği dört çeker otomobillerle damgasını vurdu. Kökeni Birinci Dünya Savaşı öncesine kadar dayanıyor ve günümüzde lüks otomobiller arasında en seçkin ürünleri sunuyor. Bu firma Alman menşei altında üretilen Audi’den başkası değil. Logosundaki dört halkanın anlamı, otomobil dünyasına yaptığı önemli katkılar ve diğer detaylarıyla Audi’yi yakından tanıyalım.

Firmanın Audi adı altında kuruluşu 1932 yılı olarak geçiyor. Fakat kökenine inecek olursak, 19. yüzyıla kadar gerilememiz gerekiyor. August Horch adlı girişimci 1899 yılında soy ismini taşıyan şirketi kurar ve yine soy adını taşıyan otomobili de 1901 yılında tasarlayarak bu büyük markanın hikayesini başlatır. Fakat kısa zaman sonra şirket içerisinde anlaşmazlıklar olur. Bu durum o kadar ileri noktaya gider ki, takvimler 1910 yılını gösterdiğinde Horch kendi şirketinden atılır. Hatta durum o kadar ileri noktaya gitmiş ki, kendi soyadını bile tasarımlarında kullanamıyordu. Durum böyle olunca da farklı arayışlar içine girdi. Soyadından vazgeçmedi ve eski Latince’de aynı anlamda olan “Audi” kelimesini kullandı. Böylece markanın ismi de doğmuş oldu.

Audi’nin dönüm noktası

Bildiğiniz üzere İkinci Dünya Savaşı, Almanlar için büyük bir yıkımı ifade eder. Böylesine muhteşem mühendislik alt yapısı büyük hasar almıştı. Savaş küllerini üstünden atmak isteyen Alman ekonomisinde, otomotiv sanayi büyük önem arz ediyordu.

1889 yılında kurulan Horch, Almanya’nın en eski otomobil üreticilerinden biri… Audi’ye adını veren şirket 1909 yılında kendi şirketinden ayrılan August Horch tarafından yapılandırılıyor. DKW, 1909’da buhar güçlü makineler üretmek için kuruluyor.

Wanderer; değirmen motorundan, daktiloya uzanan geniş bir yelpazede üretim yapıyor. Zaman içinde, otomobil sektöründeki üretim kapasitesi artınca, 1932 yılında Horch, DKW, Wanderer ve Audi birleşerek Audi’nin dört halkasını oluşturuyor. Kurulan ilk şirketin adı; Auto Union…

Bu birliktelikle, otomobil sektöründe birçok ‘ilk’e imza atmaya başlıyorlar…

1966 yılındaysa Volkswagen, şirketi satın alıyor. 1969’da NSU, Auto Union’a katılarak Audi NSU’yu oluşturuyor. Audi 1984’ten bu yana kendi adıyla “AUDI AG” olarak dünyanın en güçlü, en başarılı otomobillerini üretmeye başlıyor.

1960’lı yıllarda dört halkadan birisi olan DKW, iki zamanlı motorlara sahip otomobilleri, satışlarda etkili olmuyordu. Bu noktada şirket içerisinde kadro değişimi yaşandı. Bunun akabinde ise ilk dört zamanlı motora sahip olan DKW F 102 adlı otomobil yollara çıktı. İşte bu atılımdan sonra güneş Audi için yeniden doğmuş oldu. Takvimler 1966 yılını gösterdiğinde ise Volkswagen grup, şirketin % 99.55 hissesini alarak Audi’yi bünyesine kattı.

Bu geçişten sonra Audi’nin günümüzdeki hali şekillenmeye başladı diyebiliriz. Fakat önemli bir nokta var. Audi’yi markalaştıran en büyük inovasyon 1980 yılında gerçekleşti. Bu değişim “quattro” teknolojisiyle tamamlandı. İngilizlerden sonra otomobil dünyasına binek dört çeker otomobil, “Audi Quattro” adlı spor otomobil ile ilk kez sunulmuş oldu. Hala dillerden düşmeyen Audi’nin dört çeker otomobilleri izlenimi, bundan 35 yıl önce atılmış oldu.

Bunları biliyor muydunuz?

Audi logosu

August ortaklarıyla düştüğü anlaşmazlıklar nedeniyle şirketten ayrılmış ve “Dinle” kelimesinin Latincesi olan “Audi” markasını kullanmaya başladı. August Horch aldığı kararla, Auto Union adlı güç birliğini oluşturmak istedi ve bu doğrultuda Audi, Horch, DKW ve Wanderer adlı şirketler birleştiler.

Bu büyük ittifakın simgesi olması adına da her bir tanesi bu şirketleri temsil etmek kaydıyla dört halkanın birleşimi tercih edildi. Birbirine geçmeli görünüme sahip olan bu halkalar, şirketlerin birbiriyle olan kuvvetli bağını ifade etmektedir.

Ara Sokaktakiler: Aytaç Çağoğlu

Bu haftaki konuğum sıkı bir Vosvos meraklısı Aytaç Çağoğlu. 1992 yılında çalıştığı iş yerinde bir arkadaşının park yerinde gösterdiği ve ilk görüşte aşk misali tutulduğu 1972 model VW Beetle otomobili hemen satın aldı. İlk günlerde klasiğine ne kadar bağlı olduğunu bilen iş arkadaşları, aracını iterek saklamış ve saatlerce aramasına sebep oluştu Aytaç’ın.

Şaka olduğunu öğrendiğinde gözyaşlarını da tutamamış. Gürültülü egzozu komşularını rahatsız etmiş ve Mehmetali Aplcan ustayla tanışarak ilk tamirata başlamış. Makinesi değişmiş vites kutusu yenilenmiş.

2010 yılında talihsiz bir sel felaketi yaşamış Vosvosu.

Kısa bir süre sular altında kalmış ve restorasyon kaçınılmaz olmuş. Lefkoşa’da Volkwagen ustası Aziz Alpcan’la anlaşarak arabayı ful revizyona sokmuş. Fanatik Fenerbahçe taraftarı olan sevgili Aytaç, ilk düşüncesi aracını sarı-lacivert boyatıp, damına da Fenerbahçe amblemi koymaktı. Fakat otelcilik mesleğinde çalıştığı için Mercedes S 350 otomobillerin siyah rengine hayran olmuş ve Beetle’ı Mercedes siyahına boyatmayı karar vermiş.

Eşi, ilk zamanlarda bu araca karşı çıkmış. Hem bütçe olarak hem de aile için uygun olmadığını savunmuş fakat Aytaç Çağoğlu, ısrarcı ve otomobiline olan sevgisini fark ederek destek olmuş. İyi ki de destek olmuş ve böylesine güzel bir klasiği yola koymayı başarmışlar. 25 yıldır ailede olan ve ‘kara böcek’ lakabını alan otomobil ailenin vazgeçilmez parçası. Porsche 356 hayranı olan sevgili Aytaç, nice uzun yollar dilerim.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104