Dostluk çınarı

Bir insanı gönülden seven, gönülden sayan, iyiliğini isteyen, iyi ve kötü gününde yanında olan, çaresiz kaldığında yardım edip onu yalnız bırakmayan ahbap ve yaren kişiye dost denir. Kelimeleriyle aynı anlam taşıyan, sevginin ilerlemiş haline ise bizler “dostluk” diyoruz.

İnsan sosyal bir varlıktır. Birbirine daima muhtaç olarak yaratılmıştır. Dostluk biz insanlar için vazgeçilmez bir şeydir. Zaman zaman içimizi dökeceğimiz, dertlerimizi paylaşacağımız, moralimiz bozulduğunda, canımız sıkıldığında, bir musibetle karşılaştığımızda kısacası iyi ve kötü günde birbirimizi teselli edecek her zaman bir dosta ihtiyacımız vardır.

O dayanışmanın, barışın, kardeşliğin, birliğin dirliğin, yekpare bir vücut olmanın sembolüdür. O sevince mateme, sevgiyi nefrete, sadakat ve güveni hileye dönüştürmez. Ruhlar onunla canlanır, gönüller onunla coşar taşar, insan onunla huzur ve mutluluk bulur.

Onun olduğu yerde, aldatma, zulüm, kavga, gürültü, gözyaşları olmaz. Onun olduğu yerde güvensizlik, umutsuzluk, adaletsizlik olmaz. O yaramızın merhemi, mutluluğumuzun kaynağı, barışın sancağı, gönüllerin gülüdür. Yürekler onun ateşiyle tutuşunca dağlar yol, damlalar derya olur. Dost dosttun “ibret aynası”, “şefkat kalesi”, “tecrübe mayası”, “dayanışma sırrı”, “güven köprüsü”, “sevgi şelâlesi”dir. Örnek yaşayış, ince anlayış, mütevazı duruş gerçek dostların işidir. Cephesi dostlara dönük olmayanın yüreği dostluğa dönük olmaz. İstikameti yanlış, yürek pusulası bozuk, fikir düşüncesi paslı olan insandan dost olmaz. Merhamet ipi kopunca dostluk bağı kopmuş olur.

İçimizde daima dostluk ateşi yansın yansın sönmesin. Dostluk defteri hiç karalanmasın. Sevgi ve aşk kitabı ebediyen kapanmasın. Hiç kimse ıstırap ateşiyle yanmasın. Dostluk kapıları ardına kadar açılsın hiç kapanmasın. Bir çınar misali içimizde kök salsın, büyüsün, dalları budanmasın, susuzluktan yanmasın, sevgi suyundan mahrum kalıp kurumasın. Günden güne filizlenip şenlensin. Her zaman gücüne güç katsın. Herkesin tutan eli, gören gözü, yürüyen ayağı, konuşan dili olsun. Şimşek hızıyla geleceğe yürüyüp bayraklaşsın. Şu duygu yüklü mısraları için için terennüm ederek mutluluk ülkesinin solmayan mutluluk çınarı olsun.

Her şeyi feda edip cömertçe verenlere,

Aşk ile muhabbeti aşk ile derenlere,

Her engeli aşarak hak yola gelenlere,

Can kurban, âlem kurban dostunu sevenlere,

Binlerce selâm olsun gönülden erenlere.

Dostluğa giden yolların güvenden, sevgiden, saygıdan, emniyetten geçtiği hiç unutulmamalıdır. Dostluk yoluna girenler bir yudum suyu, bir lokma aşı ihtiyacı olduğu halde dostuna vermeyi bilir. O gerektiğinde aşını değil dostu için başını ortaya koymaya hazırdır. Peygamberimiz (s.a.v) bu konuda şöyle buyuruyor:

“Dostunu orta yollu sev. Umulur ki, bir gün düşmanın olabilir. Düşmanına aşırı buğuz etme. Umulur ki bir gün dostun olabilir.”

Garipleri, mazlumları darda, sevdiklerimizi zorda bırakmadan dostluk, kardeşlik, insanlık yolunda emin adımlarla yürüyelim.

YORUM EKLE

banner75