Döviz için tedbirler paketi hazırlanmalı

Dövizin ateşi vatandaşı yakmaya devam ediyor.

Türk Lirası’nın dolar, sterlin ve Euro karşısındaki değer kaybı sürüyor.

Ülkede maaşlar Türk Lirası ödeniyor ama neredeyse her şey dövize endekslenmiş durumda.

Döviz nedeniyle halkın cebindeki para eriyor…

TL ödenip, ev kirası, araba taksiti, üniversite harcı ve banka borcu gibi ödemeleri döviz üzerinden yapan vatandaşlar oldukça zorda.

Bugün iktidarda olan CTP, HP ve TDP, muhalefetteyken döviz sorunu için yapılabilecek şeyler olduğunu söylüyordu.

Evet bakanlar henüz oturdukları koltukları bile ısıtmadı ama halk kısa sürede yöneticilerden döviz için önlemler bekliyor.

Daha önce onlarca insan döviz sorunuyla ilgili önerilerde bulunmuştu.

Ekonomistlerin ve hukukçuların önerilerinin dikkate alınmasını istiyoruz.

Hukukçular, ülkede yaşanan döviz krizi sorununun hukuksal bir çözümü olduğunu, anayasanın kurtarıcı bir hukuk düzenlemesi içerdiğini belirtti.

Hükümetin soruna bir de bu pencereden bakmasını temenni ediyoruz.

Örneğin Avukat Barış Mamalı, Anayasa’da yer alan “46(3): Sözleşmelerden doğan hak ve yükümlülükler kamu yararı, kamu düzeni, sosyal adalet ve ulusal güvenlik gibi nedenlerle yasa ile düzenlenebilir ve kısıtlanabilir” maddesini bir çıkış noktası olarak görüyor.

Mamalı bu madde doğrultusunda hükümetin meclisteki çoğunluğunu kullanarak bir yasa hazırlayabileceğini veya Bakanlar Kurulu’nun kanun hükmünde kararname çıkarabileceğini açıkladı.

Mamalı, bu yasa ya da kanun hükmünde kararname ile “sözleşmelerdeki fahiş faizlerin aşağıya indirilebileceğini”, “bileşik faiz uygulamasının derhal kaldırılabileceğini”, “faiz uygulamalarının en azından belirli bir süre ötelenebileceğini”, “ekonomik gerçekler tahtında kur sabitlemesi yapılabileceğini”, “borç taksitleri miktarının makul seviyeye düşürülebileceğini”, “taksit ödemelerinin faizsiz olarak 6-7 ay ertelenebileceğini” ve “dövize dayalı mahkeme hükümlerinin icrasının bir süreliğine askıya alınabileceğini” vurguladı.

Parlamentoda muhalefet koltuklarındayken dövizle ilgili söylenenlerden, seçim sürecinde halka anlattıklarından ve ekonomistlerle hukukçulardan önerilerinden mutlaka bir çözüm paketi hazırlanmalıdır.

Dövizle ilgili kesin çözüm bulunamayacağının farkındayız.

Paranın kontrolü ülkemiz yöneticilerinde olmadığı için arzulanan çözüme ulaşmak mümkün değil ama hiçbir şey yapılmayacak kadar da eli kolu bağlı durmamalı yöneticilerimiz.

Henüz yeni bakanlar doğru dürüst koltuklarına oturmadığı için onlara zaman vermek gerekiyor.

Ancak bu zamanı uzatmamalı...

Ülkenin çok sayıda sorunu var, hükümet çok ciddi sınavlar verecek ama biz “dövizle ilgili tedbirler paketinin” de kısa sürede ortaya koymasını bekliyoruz.

YORUM EKLE