Dr. Erdinç İnan ve Erdal Gökhan, toplumun önemli değerleriydiler

Ne demiştik dün? Ali Pilli’nin görevden alınmasının tepki ve yankıları daha bir süre devam edecek. Daha sonra da her zaman olduğu gibi, su yolunu bulacak. Nitekim dün çok sayıda sektör çalışanı iş başı yaptı. Kolay mı herkes ekmek derdinde… Hem siyasiler hem de vatandaşlardan görevden almaya tepkiler sürerken, Ekonomik Örgütler Platformu (EÖP) da bugün Ankara’da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile bir araya gelerek, önemli bir görüşme gerçekleştirecek.

Anlayacağınız, yüklü gündemi hemen her gün irdelemekte, görüş ve düşüncelerimizi sizlere aktarmaktayız. Dünyanın başına bela kesilen Koronavirüs (Covid-19) üzerine yığınla yazı yazdık. Salgınla bağlantılı olarak ülkemizdeki durumu kendi sütunumuzda olabildiğince değerlendirmeye çalıştık. İnsanların psikolojilerinin bozulduğunu dile getirdik. Nitekim Barış Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Abidin Akbirgün, kaygı bozukluğu yaşayan hastalarda artış olduğunu belirterek, “Depresyon ve panik atak tanısı konulmuş kişilerin hastalığı ilerledi” şeklinde görüş belirtti.

Ülkede o kadar çok sorun var ki, her Allah’ın günü bunları değerlendirmeye çalışıyoruz. Müsaadenizle bugünkü yazıyı da kaybettiğimiz çok değerli dostlarımız Dr. Erdinç İnan ve Erdal Gökhan için ayıralım. Onları kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz.  

Doktor Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Ortopedi Servisi eski klinik şeflerinden olan Dr. Erdinç İnan, (82) Covid-19 tedavisi görmekteydi. 21 Ocak’ta hastaneye yatan İnan’ın, 7 Şubat’tan bu yana yoğun bakımda tedavi görmekte olduğu belirtildi. Nalbantoğlu Hastanesi’nin eski Başhekimi Dr. Bülent Dizdarlı konuya ilişkin mesajında, “Dayım, annemin yadigârı Dr. Erdinç İnan idolüm elveda. Tekrar kavuşuncaya kadar” şeklinde duygu yüklü bir mesaj yayınladı.

Değerli bir dostum olan Dr. Erdinç İnan, iki yıl önce yaşama veda eden tanınmış göz doktorlarından Hürmüz İnan’ın eşiydi. Hürmüz Hanım’ın ilk kliniği Sarayönü’nde idi. Sonraları Ortopedi Doktoru eşi Erdinç İnan’la birlikte Bedrettin Demirel Caddesi üzerinde bir apartman dairesinde açtıkları özel klinikte mesleklerini sürdürmüşlerdi. Eşi Hürmüz Hanım’ın vefatından sonra, Dr. Erdinç İnan da kendisini emekliye ayırmış ve evinde istirahata çekilmişti…

Gerek Kıbrıs’taki, gerekse Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri çok yakından takip eden bir kişi olarak, kendisini her ziyaretimde beni kolay kolay bırakmaz, uzadıya sohbet eder, çeşitli konularda görüş alış verişinde bulunurduk. Hürmüz Hanım ise siyasete pek girmezdi. Kıbrıs Türk Halkının Varoluş ve Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük ailesi ile Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ailesinin yıllarca doktorluğunu yapmıştı.

İnan ailesinin çok değerli büyüğü, iyiliksever insan Dr. Erdinç İnan, dün Lefkoşa’da son yolculuğuna uğurlandı.  Evlatları Selin İnan, Didem-Kaan Kaner, torunları Alp Efe, Lal Kaner ve Vedat Kaner, derin üzüntü yaşadıklarını ve acılarının sonsuz olduğunu ifade ettiler. Yenicami Ağdelen Kulübü Başkan ve Yönetim Kurulu adına yayınlanan taziye mesajında da, “Eski başkanımız Kaan Kaner’in kayınpederi, eski kadın basketbol takımı oyuncumuz Didem Kaner’in babası, yönetim kurulu üyesi Lal Kaner’in dedesi, üyemiz, değerli büyüğümüz Dr. Erdinç İnan’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Merhuma Tanrı’dan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz” denildi.

Bu arada Kıbrıs Türk basınına uzun yıllar hizmet veren, Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın özel fotoğrafçılığını da yapan foto muhabiri Erdal Gökhan’ın (77) yaşamını yitirmesi büyük üzüntüye neden oldu.  Geçen gün rahatsızlanarak Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’ne kaldırılan Gökhan, tüm müdahalelere rağmen yaşama tutunamadı. Limasollu olan Erdal Gökhan, daha ortaokul sıralarında iken muhabirliğe merak salmış ve 1976 yılına kadar ‘Bozkurt’ gazetesine Limasol’dan haber ve fotoğraflar iletmişti. 1974 yılında ‘Hürriyet’ gazetesinin temsilcisi olarak mesleğini sürdüren Erdal Gökhan, söz konusu tarihte Türk Ajansı Kıbrıs’ta (TAK) foto muhabiri olarak görev almış, son dönemde de Rauf Denktaş’ın özel fotoğrafçısı olmuştu.

Leymosun Direnişinde bizzat bulunan ve o günleri yaşayan Erdal Gökhan, Limasol Sancağı’nın da fotoğrafçılığını yapmış ve çatışmalar esnasında Türk bölgesini ziyaret eden Türk ve yabancı gazetecilere rehber olmuştu. Erdal Gökhan, geçtiğimiz yıllarda Limasol Direnişinin yıldönümlerinde kendi çektiği fotoğraflarıyla da belgeleyerek olayları dizi halinde kamuoyunun bilgisine getirmişti.  

Sevilen ve sayılan insan Erdal Gökhan dün Karaoğlanoğlu’nda son yolculuğuna uğurlandı. Sevgili eşi Cemaliye Hanım, kızı-damadı Ece-Levent Ilgın, oğlu-gelini Salih-Gözem Gökhan, torunları Ecem ve Cem Ilgın ile Delfin Gökhan, “Acımız sonsuzdur. Tüm akraba, dost ve sevenlerine üzüntü ile duyurulur. Yattığı yer nur, mekânı cennet olsun’ dediler.

Öte yandan Mındıkoğlu ailesinin çok değerli varlığı Necdet Mındıkoğlu da dün Lefkoşa’da defnedildi. Oğlu ve gelini Cem-Gülsen Mındıkoğlu, kızları-damat ve torunları Eygü-Cüneyt-Orkun-Berk Aksaray, Bengü-Temel-Altekin-Armin Zühre Rızza, sonsuz acılarını tüm dost, akraba ve sevenleriyle paylaştılar, nur içinde yatması ve mekânının cennet olmasını dilediler.

 

  

YORUM EKLE

banner111

banner75