Dünya Gıda Güvenliği Günü

Geçtiğimiz günlerde bu yıl ilk kez “7 Haziran Dünya Gıda Güvenliği Günü” olarak kutlandı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 20 Aralık 2018 tarihinde, 2019 yılından başlamak üzere 7 Haziran tarihini, “Dünya Gıda Güvenliği Günü” olarak ilan etti. CodexAlimentarius Komisyonu tarafından yürütülmektedir. Codex komisyonu, Birleşmiş Milletler (UN) çatısı altında bulunan, FAO (Foodand Agriculture Organization – Gıda ve Tarım Örgütü) ile WHO (World Health Organization – Dünya Sağlık Örgütü) tarafından oluşturulan komisyondur. Kodex komisyonu, Codex Alimentarius denen, uluslararası tanınan gıda standartları ve rehberleri hazırlar ve 1963 yılında çalışmalarına başlamıştır. 2019 yılı itibariyle komisyonda 188 üye devlet bulunmaktadır.

Bu özel günün amacı, gıda güvenliği konusunda farkındalık yaratması, tüketicilere, üreticilere ve devletlere bu konuya odaklanmak için bir fırsat oluşturması bekleniyor. Gıda yoluyla 200’den fazla hastalığın yayılma ihtimali bulunuyor. Her yıl, 10 kişiden 1’i gıda kaynaklı bir rahatsızlık geçiriyor ve 420 bin kişi hayatını kaybediyor. Dünya genelinde değerlendirdiğimizde; yeterli gıdaya hiç ulaşamama, ulaşılan gıdanın sağlıksız olması ve hastalıklara neden olması, ulaşılan gıdanın besleyici değerinin olmaması, gıdanın tüketiciye ulaşması aşamasında gıdanın bozularak zehirlenmeler görülmesi, kalitesinin üzerinde maliyetle piyasaya sunulması gibi sorunlar olduğu görülmektedir. Bu sorunların tek bir sorumlusu yoktur. Çünkü gıda ürünleri kaynaklarının korunmasında, ürünlerin yetiştirilmesinde, tüketim aşamasına kadar geçtiği tüm yollarda her aşamada herkes gıda güvenliğinden sorumludur. Dolayısıyla Gıda Güvenliği herkesin işidir. Bu yüzden Dünya Gıda Güvenliği Günü “Gıda Güvenliği, Herkesin Sorumluluğu” teması ile kutlanmıştır.
   İşte bu bakış açısı ile 7 Haziran günü, tüm bu gerçeklere dikkat çekebilmek amacıyla Dünya Gıda Güvenliği Günü olarak kabul edilerek, gıdanın stratejik bir güç olduğunun altı bir kez daha çizilmiştir. Bu nedenle; Küresel gıda standartlarına uymak, acil durumlara hazırlık ve müdahale dahil olmak üzere etkili düzenleyici gıda kontrol sistemleri kurmak, temiz suya erişim sağlamak, iyi tarım uygulamaları uygulamak, gıda işletmecileri tarafından gıda güvenliği yönetim sistemlerinin kullanımını güçlendirmek ve tüketicilerin sağlıklı gıda seçimleri yapma kapasitelerinin arttırılması gibi toplumun gıda güvenliğini sağlamak için gerekli çözümlerin; hükümetler, üreticiler ve tüketiciler arasında ortak bir sorumluluk olarak ele alınması ve uygulanması gerekmektedir. Gıdanın birleştirici özelliği ve gücünün yanında, yanlış uygulamalarla ayrıştırıcı ve yok edici bir güç olacağının da unutulmaması gerekmektedir. Biz Gıda Mühendisleri olarak üzerimize düşen görevleri yapmaya ve sorumluluklarımızı yerine getirmeye hazırız. Dünya Gıda Güvenliği Gününün, hakça bölüşmeye, sağlıklı, insanca bir yaşama pozitif katkılarının olmasını temenni ediyorum.

 

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104