Dünya hijyen günü

Yarın 16 Ocak Dünya Hijyen Günü ama bugünden bu konuya değinerek “16 Ocak Dünya Hijyen Günü” sayesinde el yıkama gibi günlük hijyen uygulamalarının insan sağlığına olan etkilerini bir kez daha hatırlatmak istedim. Hijyene dikkat çekip farkındalık oluşturmak isteyen uzmanlar; insanların gün içerisinde yaklaşık 250 milyon zararlı bakteri, mantar, küf, maya, akar elle temas etmekte olduğunu söylüyorlar.

Bakteriler daha çok cep telefonu olmak üzere, otomobillerin direksiyon, koltuk yüzeyi, klimalarında, giydiğimiz ayakkabı, iç çamaşırı, hazır giyim ürünlerinin neredeyse tamamında yuvalanmış durumda. Gelişen teknolojilerin getirdiği ulaşım kolaylıkları sayesinde artık herkes daha kolay ve daha hızlı bir şekilde bir yerden bir yere gidebiliyor. Bu durumun olumlu yanları olmasına rağmen eskiden sadece bazı ülkelere veya bölgelere özgü kabul edilen hastalıklar kolaylıkla yayılabiliyor ve hiç umulmadık bir yerde karşımıza çıkabilmesi gibi olumsuzlukları da bulunabiliyor. Hijyen uzmanlarının tavsiyesi ise zararlı bakteri ve virüsleri asgariye indirmek için her 20 dakikada bir yeniden temizlik yapılması gerektiği söylenilmektedir.

Temizlik ve hijyen kurallarının amacı bizlere daha sağlıklı yaşam koşulları sağlamak. Ev, ofis ve içerisinde vakit geçirdiğimiz farklı alanlar açık havada bile olsa mutlaka belirli aralıklarla temizlenmelidir. Hastalıkları kendimizden uzak tutmanın en etkili yolun el yıkamak olduğunu ve etkili bir şekilde suya sabuna dokunarak el yıkamak, dışarıda olunan vakitlerde antibakteriyel jel kullanmak, yanımızda sürekli ıslak ve kuru mendil taşımak büyük önem taşıyor. Sağlıklı yaşamının temeli kişisel temizlikle başlar bu yüzden hayatımız boyunca kişisel hijyenimize çok önem verelim.

YORUM EKLE

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104