Dünya sosyal medya ile mücadele başlatırken biz ne yapacağız?

Başta Facebook olmak üzere sosyal medyanın insanların, özellikle de gençlerin ruh sağlığını bozduğu belirtildi. Dünya çapındaki akademik araştırmalar, sosyal medyayı kullananlarda, özellikle de gençlerde “depresyon”, “özgüven eksikliği” ve “yalnızlık duygusu” oluştuğunu gösteriyor.

Dünya genelinde faaliyet gösteren ruh sağlığıyla ilgili sivil toplum örgütleri, sosyal medya şirketlerini sanal ortamdaki zorbalıklara karşı uyararak, toplum sağlığını bozmamaları için çaba göstermeye çalıştı. Özellikle Young Minds adlı yardım kuruluşu, internet ortamındaki tacizlere karşı sosyal medya şirketlerinin gençleri korumasını istedi. İşin ilginç tarafı Facebook bile sosyal medyanın ruh sağlığına zarar verdiğini kabul etti. Söz konusu iddialar dünya genelinde tartışılıyor.

Sosyal medyanın zararlarının nasıl en aza indirilebileceği konusunda kafa patlatılıyor, çözüm üretilmeye çalışılıyor. Öte yandan İngiltere’de devlet, sosyal medyaya “dur” diyerek savaş açıyor. İngiltere’de getirilecek yeni kanunla sosyal medya, diğer basın yayın organlarıyla aynı yasal statüde olacak.

Noel sonrası yürürlüğe girmesi beklenen yeni yasayla, sosyal medya şirketleri, ırkçı, aşırı dinci ve çocuk istismarı içeren medya içeriklerini kaldırmak zorunda kalacak. Sosyal medya şirketleri söz konusu içerikleri kaldırmaması durumunda ağır cezalar alabilecek. Milyonlarca mesaj ve video barındıran hiçbir kontrolü olmayan platformlar kontrol altına alınacak.

İngiltere Başbakanı Theresa May, yeni düzenleme ile internet şirketlerinden iki saat içinde terör içeriklerini kaldırmaları gerekeceğini, aksi takdirde ağır cezalarla karşı karşıya kalacaklarını söyledi.

May, konu hakkında G 7 ülkelerinin diğer liderleriyle ortak çalışma gerçekleştireceklerini de vurguladı. May, Fransa Başbakanı Emmanuel Macron ile sosyal medya şirketlerine yönelik hukuki bir zemin hazırlamak için çalıştıklarını da belirtti.

Görüleceği üzere dünyanın başı sosyal medya ile dertte. Bir taraftan insan psikolojisini, ruh sağlığını bozması nedeniyle, diğer taraftan kişi güvenliğini tehdit ettiği ve terör örgütlerine zemin hazırladığı, yardımcı olduğu gerekçesiyle sosyal medya ciddi bir sorun olarak görülüyor. Uçsuz bucaksız internet ortamı ve yaygınlaşan sosyal medyanın, faydaları yanında çok fazla zararının olması, tüm dünyada “bir şeyler yapmak gerektiği” fikrini güçlendirdi ve tedbirler alınmaya başladı.

Dünyada bunlar olurken, ülkemize de bakmak lazım. Biz de bu dünyanın bir parçasıyız ve internet ortamını fazlasıyla kullanıyor ve sosyal medya bizde de yaygın. Ülkemizde internet ortamı tam bir hukuksuzluk platformuna dönüştü. Örneğin internet gazeteleri, web sayfaları, başkalarının haberlerini hiç çekinmeden çalarak, kendininmiş gibi kullanıyor. Sosyal medya üzerinden açılan hesaplarda çok sayıda başkalarına ait izinsiz alınan fotoğraf, yazı ve haberler yer alıyor. Üstelik ülkemizde de sosyal medya, hakaret ve tehdit platformuna dönüşmüş durumda.

Peki ülkemizde bu konuları kafaya takan var mı? Tedbir düşünülüyor mu? Hiç sanmıyoruz. Bir Bilişim Yasası çalışması var ama o da bir türlü yürürlüğe giremedi gitti. Ne kadar ihtiyaca cevap vereceği tartışmalı olan bu yasayı bile geçiremedik. Yasanın geçmemesine engel olan nedir, anlayamadık. Sanırız iktidara gelecek parti veya partilerin ilk yapacağı işlerden birisi de bu olmalıdır. Tüm dünya, internet suçları ve sosyal medyanın yarattığı sıkıntılara kafa yorarken, bizler kayıtsız kalmamalıyız.

YORUM EKLE