banner6

2 bin yıllık vazo eski Mısır'da ritüel için yapılan tuhaf karışımı ortaya çıkardı

banner37

15 kişilik bir araştırma grubu, Antik Mısır'a ait 2 bin yıllık bir vazoyu analiz etti. Tanrı Bes adına yapılan bu karışım insan kanı gibi oldukça tuhaf maddeler içeriyordu.

2 bin yıllık vazo eski Mısır'da ritüel için yapılan tuhaf karışımı ortaya çıkardı
banner150

banner150 banner150

Antik Mısır'da 2 bin yıl önce yaşayan ve Bes isimli tanrıya inanan topluluğa dair ilginç bir gerçek ortaya çıktı. Tanrı Bes'e inanan üyeler ritüel uygulamaları için tuhaf ve karışık içecek tüketiyordu.

İnanışa göre; yarı kedi, yarı insan bir tanrı olan Bes, kendisine tapanları kötü niyetten koruma gücüne sahipti ve özellikle anne ve  çocukları koruduğu düşünülüyordu

Araştırmacılar 2 bin yıl öncesine ait Bes vazosunun kimya analizini gerçekleştirdi. Bu içecekte; anne sütü ve arı sütü, bal, insan kanı, fermente edilmiş meyve, vücut sıvıları ve halüsinojenik bitkiler yer alıyordu.

Araştırmacılar, "Çeşitli nutrasötik, psikotropik, tıbbi ve biyolojik maddelerin varlığını başarıyla belirledik ve Ptolemaios Mısır'ındaki ritüel uygulamalar için kullanılan sıvı karışımın çeşitli bileşenlerine ışık tuttuk" diye yazdı. 

Karışımda Suriye rue ve mavi nilüfer olarak bilinen iki bitki bulunuyordu. Her ikisi de tüketildiğinde rüya benzeri halüsinasyonlara neden oluyor.

Tuhaf içkide bulunan sadece bitkiler değildi. Araştırmacılar ayrıca anne sütü ve vajinal mukus akıntısı kalıntıları da buldu. Tatlandırıcı maddelerin, karışımın nahoş bazı unsurlarının tadını maskelemek için kullanılmış olması muhtemel.

Araştırmacılar, "Bes figürü koruyucu bir deha olarak saygı gördüğünden, bu kupalardan içilen sıvının faydalı olduğu varsayılabilir" diye yazdı.

Her şeyin ötesinde, bu çalışma eski Mısır'daki yaşamın benzersiz bir bileşenini vurguluyor. Eski Mısır tanrıları iyi belgelenmiş olsa da, eski Mısır dini uygulamalarının ayrıntılarının çoğu hâlâ sırını koruyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner34

banner75

banner88

banner104