banner6

35 diplomat, Almanya'ya iltica başvurusunda bulundu

banner37

Türkiye’deki 15 Temmuz darbe girişimi sonrası, 35 diplomatik pasaport sahibinin Almanya’ya iltica başvurunda bulunduğu açıklandı.

35 diplomat, Almanya'ya iltica başvurusunda bulundu
banner150 banner151 banner143

Yeşiller Partisi Milletvekili Özcan Mutlu'nun konuyla ilgili olarak hazırladığı soru önergesini yazılı şekilde cevaplayan  İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Günter Krings, Federal Göçmen ve Mülteci Dairesine (BAMF) diplomatik pasaport hamili 35 kişinin iltica talebinde bulunduğunu ve bu rakama eşler ve çocukların da dahil olduğunu belirtti.

Kring, yazılı cevabında başvuruların eyalet yüksek mahkemeleri ve Federal Başsavcılığı tarafından titizlikle incelenmekte olduğunu ayrıca taleplerle ilgili kararın, 13 Aralık 1957 tarihli Türkiye ile Almanya arasında uygulanabilecek Avrupa İade Anlaşması temeli baz alınarak verileceğini ifade etti.

İltica taleplerinin, hükümet tarafından da ayrıca inceleneceği verilen bilgiler arasında.

Geçtiğimiz günlerde, Batı ve Kuzey Almanya televizyonlarının ortak olarak hazırladıkları habere göre, Almanya misyonlarında görev yapan sekiz diplomatın FETÖ’yle bağlantılı oldukları gerekçesiyle diplomatik pasaportlarının iptal edildiği belirtilmişti.

Haberde ayrıca, iltica başvurusunda bulunanlar arasında, Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği'ndeki görev süresi sona eren ve Türkiye'ye dönmeyen ve Almanya'da da nerede olduğu bilinmeyen Askeri Ataşe Kurmay Albay Ayhan Dağlı'nın olduğu bilgisi de yer almıştı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2016, 21:25
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110