49 gün boyunca okyanusta sürüklenen genç kurtarıldı

banner37

Derme çatma balıkçı kuübesiyle okyanusta 49 gün boyunca sürüklenenen 19 yaşındaki Endonezyalı bir genç, Panama bandıralı bir gemi tarafından kurtarıldı.

banner87
49 gün boyunca okyanusta sürüklenen genç kurtarıldı
banner90
banner8

Endonezya'nın Sulawesi adasından olan Aldi Novel Adilang adlı 19 yaşındaki genç, ışıkla balık avlamak için kullanılan ve kıyıdan 125 km uzaklıkta bulunan 'rompong' adı verilen derme çatma kulübede ışıkların bakımından sorumluydu.

16 yaşından bu yana bu işi yapan gence her hafta işvereni olan şirket yemek, su ve yakıt gönderiyor karşılığında gencin tuttuğu balıkları alıyordu. 

Ancak Aldi'nin Manado açıklarındaki kulübesinin deniz tabanına bağlı olan palamarları 14 Temmuz'da yaşanan fırtınada koptu.  Genç motoru ya da küreği olmadan okyanusta sürüklenmeye başladı.

Kıyafetiyle süzdüğü deniz suyunu içti

Birkaç günlük erzağı kalan Aldi'nin bu süre içinde yakaladığı balıkları kulübeden söktüğü tahtaları yakarak pişirdiği ve tuzunu azaltmak için kıyafetleriyle süzdüğü deniz suyunu içerek hayatta kaldığı açıklandı.

Yakınından geçen 10'dan fazla gemi yardım etmedi

Japonya'nın Osaka kentindeki Endonezya Konsolosluğu'ndan yapılan açıklamada 10 adet geminin gencin kulübesinin yanından geçtiği ancak ona yardımcı olmadığı  belirtildi. Nihayet 49 gün sora 31 Ağustos'ta Panama bandıralı 'MV Arpeggio' adlı gemi genci  Guam adası açıklarında kurtardı.

Jakarta Post'a konuşan Endonezyalı bir diplomat "Aldi ne zaman büyük bir gemi görse umutlandığını söyledi. Ancak 10'dan fazla gemi yakınından geçmesine rağmen hiçbiri onu görmedi ya da yardım etmedi" dedi.

Gencin 'MV Arpeggio' gemisine kıyafetlerini salladığı ancak mürettebatın kendisini görmemesi üzerine telsiz ile yardım istediği de açıklandı.

'Öleceğimi düşündüm'

Yerel haber portalı TribunManado'ya konuşan genç, okyanusun ortasında 'öleceğini düşündüğünü', bir noktada suya atlayıp intihar etmeyi tasarladığını ancak ailesinin kendisine zor zamanlarda dua etmesi tavsiyesi verdiğini hatırlayarak intihardan vazgeçip dua ettiğini söyledi. Aldi'nin 8 Eylül'de Japonya'dan Manado'daki evine konsolosluk görevlileri eşliğinde gönderildiği ve sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2018, 14:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75