80 bin dolar maaşla 48 bin TIR şoförü aranıyor

banner37

Kanada'da 48.000 TIR şoförü aranıyor. Verilen bilgiye göre şoförlerin yıllık maaşlarının 80.000 Kanada dolarını (283.000 Türk Lirası) bulunuyor.

banner87
80 bin dolar maaşla 48 bin TIR şoförü aranıyor
banner90
banner99

Kanada Kamyoncular Birliğinin açıklamasına göre, TIR taşımacılığı sektörünün ülke genelindeki sürücü ihtiyacı 48.000 kişiyi buldu.

New Brunswick eyaletinde çok sayıda taşımacılık şirketi, zorlu yaşam ve çalışma koşulları yüzünden uzun mesafe sürücüsü bulamamaktan yakınıyor.

Dolgun olan ve her geçen gün artan ücretler de bu soruna çare olamıyor. İşe yeni başlayan bir TIR sürücüsü yıllık ortalama 80.000 Kanada doları (283.000 TL) kazanıyor. Bu ücret bazı yerlerde 100.000 Kanada dolarına (354.000 TL) kadar yükseliyor.

'Şartlar gerçekten çekici değil'

Atlantik Eyaletleri Kamyoncular Derneği tarafından da teyit edilen TIR sürücüsü ihtiyacı için New Brunswick eyalet hükümeti göçmen sürücü programı başlattı.

2015-2017 yıllarını kapsayan dönemde yabancı ülkelerden 390 sürücünün eyalette işe başlatıldığı Atlantik Göçmenlik Pilot Projesi'yle İngiltere, Bulgaristan, Polonya, Ukrayna ve Güney Afrika'dan sürücüler istihdam edildi.

Proje yetkilisi Robert Trites, programda yaşadıkları en büyük sorunun, sürücülerin ikametlerini aldıktan sonra Ontario'ya ya da batı eyaletlerine gitmeleri olduğunu ifade etti.

Trites, sürücülerin genellikle 10-12 gün aralıksız çalıştıklarını, ardından da 3-4 gün dinlendiklerini belirterek, "Şartlar açısından gerçekten çekici bir endüstri değil. İnsanlar bu kadar uzun süre evlerinden uzak kalmak istemiyor" dedi.

banner134
'İş var, çalışmak istemiyorlar'

Kanada Kamyoncular Birliği, ülkede 2024 yılına kadar karşılanması gereken TIR sürücüsü ihtiyacının 48.000 olduğunu açıkladı.

'En iyi sürücü 74 yaşında'

New Brunswick'te şirketi bulunan Al Whittaker ise şunları kaydetti:

"Sorunun ne kadar önemli olduğunu anlatamıyoruz. İnsanların satın aldıkları her şey ama her şey kamyonla geliyor. 30 yıldır bu işi yapıyoruz ve yeni eleman bulmamız çok zor. Şu an sahip olduğumuz en iyi sürücü 74 yaşında ve her hafta maksimum saat çalışıyor. Başka bir sürücümüz 72 ve bir diğeri 64 yaşında. Sadece bu gece eyalet geneline 81 ayrı yükümüz var ama sürücü yok."

Bekarlar için cazip

Kanada Ulaştırma Eğitim Merkezleri kurucusu John Beaudry, TIR sürücüsü ücretlerinde yılda yaklaşık yüzde 10 artış olduğunu bildirdi.

Uzun mesafe sürücülerinin işe başladıkları ilk yıldan sonra senede 100.000 Kanada doları kazanabildiğini ancak bu parayla bile talebi karşılamak için yeterli şoförlerinin olmadığını söyleyen Beaudry, "Kamyonlar park halinde" ifadesini kullandı.

TIR şoförlüğünün gençler ve bekarlar için ilk aşamada cazip geldiğini, hem iyi para kazanıp hem de farklı yerler gördüklerini anlatan Beaudry, "Ancak zamanla aile kuran insanlar için şartlar zorlaşıyor" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2018, 12:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sezgin
Sezgin - 1 yıl Önce

Ben çalışmak istiyorum çalışma saatleri şartları nedir

Ayhan Ay
Ayhan Ay - 1 yıl Önce

Kırk ayak kullana biliyorum 15 yıllık tecrebeye sahibim 40 yaşındayım uyarsa çalışırım.

Bahri
Bahri - 1 yıl Önce

Ben çalışmak ıstiyorum

Sami
Sami - 1 yıl Önce

Varsa yardimciolacak bencalismak istiyorum

Hasan yildiz
Hasan yildiz - 1 yıl Önce

Ben calışmak istiyorum çok ihtiyacim var tır ve kamyon silindir şöförüyüm

Hasan yıldız
Hasan yıldız - 1 yıl Önce

Ben tir kamyon ve silindir şöförüyüm tanzanyada ve etiyopyada tir şöförlüğü yaptim şimdi iş arıyorum çocuklarim okuyor cok ihtiyacim var

SIRADAKİ HABER

banner75