AB'den Türkiye'ye 'Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararlarına saygı gösterilmesi' çağrısı

banner37

AB'den Türkiye'ye 'Güvenlik Konseyi'nin Maraş kararlarına saygı gösterilmesi' çağrısı
banner90
banner8

AB, BM Güvenlik Konseyi’nin Maraş ile ilgili kararlarına saygı gösterilmesini istedi; Türkiye’ye son kararlarından vazgeçmesi çağrısı yaptı.

Avrupa Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Maraş ile ilgili kararlarına saygı gösterilmesini istediğini söyledi.  

Stano, AB’ın Doğu Akdeniz'de istikrarlı ve güvenli bir ortama ulaşmak için yapıcı diyalog inşa edilmesi yönünde devam eden çabalara iyi niyetle katılırken Türkiye’ye son kararlarından vazgeçmesi çağrısı yaptığını bildirdi.
 

banner134
Peter Stano şöyle konuştu:
 
“Maraş’la ilgili girişimler ve sismik araştırma gemisi Oruç Reis için yayımlanan yeni Türk NAVTEX’i konusunda derin endişelerimizi ifade etmek için değişik düzeylerdeki Türk yetkililere ulaştık. Dün EEAS Genel Sekreteri Helga Schmid, bu konularla ilgili Türkiye’nin Avrupa Birliği’ndeki Büyükelçisi’yle görüştü. Maraş’la ilgili Avrupa Birliği, 1 Ekim Avrupa Konseyi kararları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarında, özellikle 550 (1984) ve 789 (1992) sayılı kararlarda belirtilen Maraş’ın statüsünü yeniden teyit etmiştir. Maraş ile ilgili bu kararlara uymayan hiçbir girişim yapılamaz.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Prof Dr Errol Hassan Bafli
Prof Dr Errol Hassan Bafli - 8 ay Önce

AB hangi yuzle KKTC Turklerine ve ,Turkiye ye Maras ile ilgili karalara saygi gostermesini istiyor. KKTC ve Turkiye 2004 refarandumdan sonra KKTC vedigi sozleri ve kararlara saygi gosterdi de ssimdi ayni seyi KKTC halkindan ve Turkiyeden bekliyor. AB ve BM kararlari bence gecerli degildir. AB Bir yandan
Turkiyeye baski yaparken Yunanistan Misirla D. Akdenizle ilgili anlasma imzalar, bunlari niye Yunanistana yapmamasini soyluyor. AB verdigi sozleri tutmayan bir birlik, insAllah yakinda dagilir.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75