banner6

AB, Türkiye'yi Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandırmakla suçladı

banner37

AB, Türkiye'yi Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandırmakla suçladı
banner151 banner143

Avrupa Birliği (AB), sismik keşif çalışmaları için yeni NAVTEX ilan eden Türkiye'yi Doğu Akdeniz'deki gerilimi tırmandırmakla suçladı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Yüksek Temsilciliği'nden yapılanan açıklamada, "Özellikle diyalog alanı yaratmak için her düzeyde yürütülen yapıcı girişimlere rağmen yapılan son NAVTEX ilanları ve Türkiye'nin Yunanistan ve Kıbrıs'ın deniz sahalarını etkileyen sismik keşif çalışmalarına devam etmesi son derece üzüntü verici" dendi.

Bu eylemlerin sürdürülebilir, uzun vadeli çözümler aranmasına katkı sunmak yerine bölgede gerilimi ve güvensizliği artırdığı öne sürülen açıklamada, Doğu Akdeniz'deki durumun istikrara kavuşmasını yalnızca yapıcı diyaloğun sağlayabileceği ifade edildi.

Açıklamada iyi niyetli diyalog kurma ve tek taraflı eylemlerden kaçınma çağrısı da yapıldı.

Barbaros Hayreddin Paşa gemisinin Doğu Akdeniz'de Tanux-1 ve Apollo Moon isimli gemilerle sismik çalışmalar yürüteceği alan için yeni Navtex ilan edilmişti.

Rum yönetimi, Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi'ne Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesindeki gaz yataklarında yaptığı sismik keşif çalışmalarını durdurma çağrısı yapmıştı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104