banner6

ABD, Afganistan'da IŞİD'e MOAB attı

banner37

ABD'nin, Afganistan'ın Nangarhar ilinde terör örgütü IŞİD hedeflerine yönelik kullandığı "tüm bombaların anası" olarak bilinen GBU-43'ün, ABD envanterindeki en büyük iki bombadan biri olduğu ortaya çıktı.

ABD, Afganistan'da IŞİD'e MOAB attı
banner151

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Amerikan ordusunun envanterindeki en büyük GPS güdümlü nükleer olmayan bombasının Nangarhar ilinin Archin kasabasında IŞİD-Horosan olarak bilinen DEAŞ'ın Afganistan'daki koluna ait mağara ve sığınakları imha etmek üzere kullanıldığını duyurdu.

Pentagon'un açıklaması dikkatleri GBU-43 bombasına çevirdi. Teknik adı büyük ordonat hava bombası olan GBU-43, Amerikan ordusunda kısaltması olan MOAB'dan türetilen "tüm bombaların anası" (Mother of All Bombs) olarak da biliniyor.

Pentagon, MOAB güdümlü bombası için 2002 yılında çalışmaların başlatıldığı ve söz konusu bombanın 2003'te tamamlandığı belirtiliyor.

ABD Hava Kuvvetleri envanterindeki bilgilere göre çeşitli testlere tabi tutulduktan sonra MOAB bombası 2008'de Amerikan ordusunun envanterine eklendi.

Etki olarak en büyük, ölçüt olarak ikinci büyük

İlk kez bir harekatta kullanılan bombanın 9 ton patlayıcı olmak üzere toplam 10,5 ton ağırlığında, 10 metre uzunluğunda ve bir metre çapında olduğu ifade ediliyor.

Bomba konsept olarak Vietnam Savaşı'nda geliştirilen güdümsüz BLU-82B bombasından yola çıkılarak C-130 Herkül bombardıman uçaklarına uyumlu olacak şekilde geliştirildi.

Etki alanının yüzeysel genişliği ve yakıcı etkisinin yanı sıra aşırı yüksek ses ve yüksek parlaklığa sahip alevi sayesinde de psikolojik bir silah olarak değerlendiriliyor.

Diğer taraftan ABD'nin envanterinde patlayıcı miktarı ve etkisi bakımında MOAB kadar olmasa da ölçüt olarak bundan daha büyük bir bomba da bulunuyor.

Büyük ordonat delici veya GBU-57A olarak bilinen söz konusu bomba 14 ton ağırlığında ancak patlayıcı miktarı 5 ton civarında ve geniş etki alanından çok ağırlığı ve itme hızından dolaylı sığınak delici olarak kullanılıyor.

Rusya'da da "tüm bombaların babası" var

ABD'nin "tüm bombaların anası" bombasına karşı Rusya'nın da 2007 yılında benzer ölçekte bir bomba ürettiği ve bunu "tüm bombaların babası" olarak tanımladığı biliniyor.

Rus ordusu Eylül 2007'de teknik adı güçlendirilmiş termobarik hava bombası olan bombanın geliştirildiğini dünyaya duyururken bunun ABD'nin MOAB bombasından daha güçlü olduğunu iddia etmişti.

ABD'nin MOAB bombasının 9 ton patlayıcısına karşılık Rusya'nın bombası 7,8 ton termobarik patlayıcı içeriyor ancak patlama sırasında 44 tonluk TNT patlayıcısı etkisi yapıyor ve yıkıcı etkisi yaklaşık 300 metreye kadar varabiliyor.

IŞİD'e karşı "tüm bombaların anası" ile yapılan saldırıyla ilgili ilk açıklama geldi

ABD Hava Kuvvetlerinin, Afganistan'ın Nangarhar vilayetinde bir IŞİD-Horosan yeraltı tünel kompleksine "nükleer olmayan en büyük bomba" olarak bilinen GBU-43 ile düzenlediği saldırıyla ilgili Kabil yönetimi tarafından ilk açıklama yapıldı.

Afganistan Devlet Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, saldırının IŞİD tehdidini önlemek için gerçekleştirildiği ve bu terör örgütüne karşı bölgede operasyonların sürdüğü bildirildi.

Operasyonların sivil kaybını önlemek amacıyla yavaş ilerlediği duyurulan açıklamada, saldırıda kaç IŞİD militanının öldüğünün araştırıldığı vurgulandı.

Saldırının yerel saatle dün 07.32'de MC-130 tipi bombardıman uçağıyla gerçekleştirildiği ifade edildi.

Görgü tanığı Malek Kamin, saldırının şiddetinin komşu ilçelerden de hissedildiğini aktardı.

Görseller: Arşiv

 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2017, 09:16
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110