ABD Başkanı Biden, koronavirüsün kökeninin belirlenmesi için istihbarata süre verdi

banner37

ABD Başkanı Biden, koronavirüsün kökeninin belirlenmesi için istihbarata süre verdi
banner90
banner99

ABD Başkanı Joe Biden, Covid-19'a yol açan koronavirüsün kökeninin belirlenmesi adına yürütülen çalışmaların hızlandırılması talimatı verdi.

ABD istihbaratının, Çin'de olası bir laboratuvar kazası da dahil olmak üzere muhtemel iki senaryo üzerinde yoğunlaştığını belirten Biden, kendisine 90 gün içinde rapor sunmalarını istediğini duyurdu.

Amerikalı araştırmacıların, virüsün ilk zamanlarında sahaya erişiminin engellenmesinin virüsün kökenine ilişkin tüm çalışmaları baltaladığını vurgulayan Biden, "İstihbarat Topluluğundan, bizi kesin bir sonuca daha da yakınlaştıracak bilgileri toplama ve analiz etme çabalarını iki katına çıkarmalarını ve bunu bana 90 gün içinde rapor etmelerini istedim" ifadesini kullandı.

ULUSAL GÜVENLİK DANIŞMANI SULLİVAN GÖREVLENDİRİLDİ

banner134
Biden yaptığı açıklamada ayrıca, Mart 2021'de Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ı Covid-19'un çıkış kaynağına ilişkin bir rapor hazırlaması için görevlendirdiğini belirtti.

VUHAN LABORATUVARI PERSONELİNİN COVİD-19 SALGININDAN AYLAR ÖNCE HASTALANDIĞI İDDİALARINA ÇİN'DEN RET

Öte yandan Çin'in ABD'deki Büyükelçiliği geç saatlerde yaptığı açıklamada konuyu siyasallaştırmanın Covid-19'un kökenine ilişkin soruşturmaları engelleyeceğini bildirdi.

Büyükelçiliğin web sitesinde yayınlanan açıklamada, "Çin, dünya çapında bulunan tüm erken COVID-19 vakalarının kapsamlı bir çalışmasını desteklediği gibi yine dünyadaki bazı gizli üsler ve biyolojik laboratuvarlar hakkında da kapsamlı bir araştırma istemekte" denildi.

Önceki Trump yönetimi, pek çok kez virüsün yayılmasından dolayı Pekin'i suçlamış, ABD istihbaratının geçen yılın sonunda yayınlanan raporunda virüsün Vuhan'daki laboratuvardan çıkmış olabileceğine ilişkin bulgulardan bahsedilmişti.

Çin yönetimi söz konusu iddiaları kesin bir dille yalanlarken, Dünya Sağlık Örgütü'nden konuyu araştıran bir heyet de virüsün söz konusu laboratuvardan yayıldığı iddialarının gerçekçi olmadığı sonucuna ulaştıklarını açıklamıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75