banner6

ABD'de benekli fener sineği alarmı

banner37

ABD'de benekli fener sineği alarmı
banner8

ABD'nin bazı eyaletlerinde görülen benekli fener sineği konusunda yetkililer, vatandaşları uyarıyor. Hızlı yayılan bir tür olmasıyla bilinen sineğe karşı henüz bir ilaç geliştirilmediği için uzmanlar, vatandaşların sineği gördükleri yerde ezmelerini istedi.

Brooklyn Botanik Bahçesi Nüdürü Ronnit Bendavid-Val, “Arabanızın arkası ya da bir beyzbol şapkası üzeri gibi herhangi bir şeyin üzerinde gezintiye çıkabilir hatta yumurta bırakabilirler. Peşlerinden giden hiçbir yırtıcı hayvan yok" dedi.

İlk olarak 2014 yılında ABD'nin Pennsylvania eyaletinde görülen benekli fener sineği yetkilileri ve vatandaşları endişelendiriyor.

Hızla yayılan ve istilacı bir tür olan sinek yedi yılda Pennsylvania'nın 26 bölgesi olmak üzere Ohio ve Indiana gibi eyaletlerde de görülmeye başladı.

Benekli fener sineğinin bu kadar sorun haline gelmesinin en büyük nedeni 70'den fazla bitki türünün özsuyuyla beslenerek onları kurutması ve iklim değişikliğine karşı mücadeleyi sekteye uğratması tehdidi. Kısa mesafelerde uçarak ya da zıplayarak hareket eden sinek türü çok hızlı şekilde çoğalabiliyor.

"MUTLAKA EZİN"

Brooklyn Botanik Bahçesi Nüdürü Ronnit Bendavid-Val, “Arabanızın arkası ya da bir beyzbol şapkası üzeri gibi  herhangi bir şeyin üzerinde gezintiye çıkabilir hatta yumurta bırakabilirler. Peşlerinden giden hiçbir yırtıcı hayvan yok" dedi.

banner134

Henüz bu türe karşı yapılmış organik bir böcek ilacının da olmadığını belirten Bedavid-Val, "herhangi birini görürseniz mutlaka ezin" uyarısında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2021, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104