ABD Savunma Bakanı Mattis görevinden ayrılıyor

banner37

ABD Başkanı Donald Trump, Savunma Bakanı James Mattis’in şubat ayı sonunda görevini bırakıp emekliye ayrılacağını açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Mattis görevinden ayrılıyor
banner90
banner99

Mattis ise ayrılık mektubunda “görüş farklılığı” dolayısıyla görevi bıraktığı imasında bulundu. ABD Başkanı Donald Trump, Savunma Bakanı James Mattis’in şubat ayı sonunda görevini bırakıp emekliye ayrılacağını bildirdi. Savunma Bakanı Mattis ise ayrılık mektubunda “görüş farklılığı” dolayısıyla görevi bıraktığı imasında bulundu.

banner134
ABD Başkanı Trump, Mattis’le ilgili açıklamayı Twitter hesabından yaptı. Trump açıklamasında, “General Mattis, geçen 2 yıl boyunca yönetimimde Savunma Bakanı olarak hizmet ettikten sonra şubat ayı sonunda büyük bir onurla emekliye ayrılacaktır.

Onun döneminde, özellikle yeni savaş ekipmanları alınması bağlamında çok büyük ilerlemeler sağlandı.” ifadelerini kullandı. Müttefik ülkelerin askeri yükümlülüklerini yerine getirme konusunda Mattis’in kendisine çok yardımcı olduğunu belirten Trump, “Yeni Savunma Bakanı kısa süre içinde ilan edilecek. Yaptığı hizmetler için Jim’e çok teşekkür ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada da dün Mattis’in Trump’a istifa mektubu yazdığı belirtildi.

Washington Post gazetesi, Mattis’in Suriye’den çekilme kararına şiddetle karşı çıktığını, bu yüzden Trump’la arasındaki ilişkinin en kötü seviyede olduğunu yazmıştı. Mattis’in emekliye ayrılmasının Trump’ın Suriye kararıyla ilgili olup olmadığı bilinmiyor. Öte yandan görevinden ayrılmasıyla ilgili bir mektup yayımlayan Bakan Mattis, kendisine bu fırsatı verdiği için Trump’a teşekkür etti ve yaptığı görevden dolayı onur duyduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2018, 09:45
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75