banner6

ABD Suriye'yi vurdu!

banner37

ABD savaş gemilerinden atılan füzelerin, KSİ 03.45 sıralarında, Beşşar Esad rejimine ait askeri bir üssü hedef almasından kısa süre sonra, ABD Başkanı Donald Trump'tan bir açıklama geldi.

ABD Suriye'yi vurdu!
banner99

ABD savaş gemileri, Humus'taki Şaryat Hava Üssü'ne 50'den fazla Tomahawk füzesi fırlattı. Hava üssündeki uçaklar, pist ve yakıt istasyonları vuruldu. Operasyona ilişkin açıklama yapan ABD Başkanı Trump, "Bu gece kimyasal saldırının yapıldığı askeri üssü hedef alan askeri operasyonun emrini verdim. Suriye'deki füze operasyonu ABD'nin güvenliği için elzemdi" diye konuştu. Öte yandan, Pentagon, saldırı öncesi Rusya'nın bilgilendirildiğini açıkladı.

banner134

Akdeniz'de bulunan ABD savaş gemilerinden, İdlib'e yönelik kimyasal saldırının yapıldığı düşünülen ve kimyasal silahların bulunduğu öne sürülen Humus'taki Şaryat Hava Üssü'ne, 59 Tomahawk füzesi fırlatıldı.

Füzeler hava üssündeki uçakları, pistleri ve yakıt noktalarını hedef alırken, ABD'li yetkililer operasyonun ilk aşamasının tamamlandığını duyurdu.

Pentagon'dan, "Saldırı, Esad rejiminin 4 Nisan’da İdlib’in Han Şeyhun beldesinde gerçekleştirdiği kimyasal silah saldırısına tepki olarak yapıldı. ABD, kimyasal saldırılara tahammül etmeyecektir.” açıklaması geldi. 

Trump'tan açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, Beşşar Esad rejimine ait askeri bir üssün Amerikan füzeleriyle vurulmasına ilişkin konuştu.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşmek üzere Florida'da bulunan Trump, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Bu gece kimyasal saldırının yapıldığı askeri üssü hedef alan bir saldırı emrini verdim. Suriye'deki füze operasyonu ABD'nin güvenliği için elzemdi." dedi."Hiç şüphe yok"

Açıklamasında Suriye'nin İdlib kentinin Han Şeyhun beldesindeki sivilleri hedef alan kimyasal saldırıyı hatırlatan Trump, "Suriyeli diktatör Beşşar Esad, salı günü korkunç kimyasal saldırıyı gerçekleştirdi. Bu barbar saldırıyla birçok insan ve hatta güzel bebekler yavaş, vahşice ve insafsızca öldürüldü. Esad yardıma muhtaç erkek, kadın ve çocukların canını aldı. Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığına hiç şüphe yok." dedi.

"ABD'nin güvenliği için elzemdi"

Trump, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu gece kimyasal saldırının yapıldığı askeri üssü hedef alan bir saldırı emrini verdim. Suriye'deki füze operasyonu ABD'nin güvenliği için elzemdi. Daha önceki girişimler başarısız olduğu için mülteci krizi devam ediyor ve bölgedeki istikrarsızlık ABD'yi ve müttefiklerini tehdit ediyor. Bu akşam tüm medeni ülkeleri, Suriye'deki katliamı ve her türlü terörizmi durdurmak için ABD'ye katılmaya davet ediyorum."

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2017, 07:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104