ABD'de bir gelenek yıkıldı: İki eski ABD Başkanı, Trump'ı topa tuttu

banner37

ABD Başkanı Donald Trump iki selefi Barack Obama ve George W. Bush’un eleştiri oklarının hedefi oldu. Eleştiriler, ABD'de eski başkanların mevcut başkanı eleştirmeme geleneğini de sona erdirmiş oldu. Her iki siyasetçi de ülkenin kutuplaşmış olduğunu savundu.

ABD'de bir gelenek yıkıldı: İki eski ABD Başkanı, Trump'ı topa tuttu
banner90
banner99

BBC Türkçe’nin haberine göre Obama New Jersey’de Demokrat Parti’nin bir etkinliğinde şöyle konuştu: “Hala eski bölünme politikalarını sürdüremeyiz. Şu anda gördüğümüz politikaların bazılarını geride bıraktığımızı düşünüyordu. Bunlar, 50 yıl öncesine bakıyor. 21. yüzyıldayız, 19. yüzyılda değil.”

banner134
Obama ile aynı saatlerde New York’ta konuşan Cumhuriyetçi eski Başkan Bush ise şunları söyledi: “Dar kafalılık teşvik edilmiş görünüyor. Siyasetimiz, komplo teorileri ve uydurmalara karşı savunmasız hala gelmiş görünüyor. Demokrasiye yönelik desteğin yoğunluğunun, özellikle de gençler arasında, azaldığına dair bazı emareler var. Zaman zaman, bizi birbirimizden koparan güçler, bizi birleştiren güçlerden daha kuvvetli görünebilir.”

Gelenek bir kenara koyuldu

ABD’de eski devlet başkanları genelde siyasi arenanın dışında yer alıyor. Habere yorum yapan BBC’nin Kuzey Amerika muhabiri Anthony Zurcher, bu geleneğin bugünkü siyasi ortamda artık bir kenara koyulduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2017, 21:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75