banner6

ABD'de protestoculara ait bilgiler polise servis ediliyor

banner37

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), ABD'de protestoculara ait sosyal medya bilgilerinin güvenlik güçlerine servis edildiğini bildirdi.

ABD'de protestoculara ait bilgiler polise servis ediliyor
banner151 banner143

ACLU'nun yayımladığı rapora göre, sosyal medya hesaplarından aldığı konum bilgilerini, ticari ve reklam amaçlı analize çeviren bir yazılım olan Geofeedia'nın, ABD'de birçok emniyet kuruluşuna, Baltimore, Ferguson, Missouri ve diğer bölgelerde protestocuların şahsi bilgilerine erişim izni verdi. Raporda, servis edilen bilgilerin güvenlik güçlerince, ülkede siyahilerin polis tarafından vurulmalarını protesto eden aktivistleri hedef almak için kullanıldığı kaydedildi. Merkezi Kaliforniya'da bulunan ACLU'nun teknoloji ve sivil özgürlüklerden sorumlu yetkilisi Matt Cagle, kaleme aldığı raporda, güvenlik güçlerinin sosyal medya bilgilerine erişerek aktivist grupları hedef aldığını ifade etti ve "Emniyet birimlerinin, Oakland ve Baltimore'daki protestoları izlemek için Geofeedia'yı kullandığını kesin olarak biliyoruz" dedi.

ACLU'nun raporunun ardından Twitter ve Facebook, Geofeedia'ya özel ticari amaçlı erişim izninin kaldırıldığını duyurdu. Geofeedia üst yöneticisi Phil Harris, şirketin ACLU ve emniyet kurumları dahil tüm paydaşlarla çalışmaya devam ettiğini belirterek, "Geofeedia, ABD halkının ve bireylerin özgürlüğü korumak adına güvenlik güçlerine ve diğer kurumlara desteğini sürdürecektir" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2016, 14:17
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104