banner6

ABD'deki Harvey kasırgasında en az 5 can kaybı

banner37

ABD'nin Teksas eyaletinde etkili olan Harvey Kasırgası güneyin en büyük kentlerinden biri olan Houston'un sular altında kalmasına yol açarken, yaşanan felakette şu ana kadar en az 5 kişi yaşamını yitirdi.

ABD'deki Harvey kasırgasında en az 5 can kaybı
banner151 banner143

Meksika Körfezi üzerinden gelen ve Teksas'ın güneyinde etkili olan kasırganın gücü 4. kategoriden 1. kategoriye düşmesiyle tropikal fırtınaya dönüşürken, sebep olduğu yağışlar ve seller de can kayıpları yaşanmasına neden oldu.

Teksas eyaletini 1961 yılından bu yana vuran en güçlü kasırga olarak tarihe geçen Harvey, özellikle Houston kentinde aşırı yağışlar ve sellerle büyük bir felaketin yaşanmasına sebebiyet verdi.

Nüfusu 2 milyon 300 bin olan Houston'da sularla kaplanan yollar adeta nehire dönerken, yollar otomobiller yerine botlara, ambulanslara, yardım kamyonlarına ve itfaiye araçlarına kaldı.

Teksas Valisi Greg Abbott, felaketle ilgili yaptığı açıklamada, eyalette toplam 250 otoyolun kapandığını, 19 kentin de afet bölgesi ilan edildiğini kaydetti.

Bölgede Harvey Kasırgası'nın şu ana kadar 5 kişinin yaşamını yitirmesine yol açtığı bilgisi de teyit edildi. Harvey'in şiddetli şekilde ilk vurduğu 10 bin kişinin yaşadığı Rockport kasabasında daha fazla can kaybı olabileceği belirtiliyor.

​Bir saatte yaklaşık 10 santimetreye ulaşan yağış alan Houston'un da içinde olduğu Harris County'de (yönetim bölgesi), sel baskını sonrasında güç kaynağı arızalanan bir devlet hastanesindeki hastalar tahliye edilmek zorunda kalındı.

​Meteoroloji yetkililerine göre Harvey Kasırgası çarşamba gününe kadar Teksas'ın güneydoğusunda etkisini sürdürecek.

Ekonomik boyutu yüksek olabilir

Çoğunluğu Houston kentinde olmak üzere 248 bin kişinin elektriksiz kalmasına yol açan kasırga evlerin çatılarını uçurarak ve bazılarını tamamen yıkarak büyük zarar verirken, ağaçların devrilmesiyle yolların kapanmasına ve enerji hatlarının kopmasına da yol açtı.

ABD'nin petrol endüstrisinin kalbinde meydana gelen felaketin ekonomik boyutunun büyük olması bekleniyor. Limanlar, demiryolları ve karayollarının kapalı durumda olması, bir süreliğine ülkenin imalat ve tedarik zincirinin kopmasına neden oldu.

Teksas'ın körfez kıyısındaki önemli petrol ve doğalgaz tesisleri geçici olarak kapatılırken, ABD'nin en büyük petrol şirketi Exxon Mobil, Baytown'daki ikinci büyük rafinerisini kapattığını bildirdi.

Harvey Kasırgası, ABD'nin körfezdeki petrol üretiminin yüzde 24'ünün durmasına yol açtı.

Bu arada, eyaletteki Houston, Dallas, Corpus Christi, Austin ve San Antonio'daki havaalanlarında bir günde en az bin 140 uçuş iptali gerçekleşti.

İnşaat ve ev malzemeleri satan Home Depot ve Lowe's mağazalar zinciri de felaket nedeniyle bölgedeki 50'den fazla mağazasını günlerdir kapalı tutuyor.

Halka yollara çıkmama uyarısı

ABD Ulusal Meteoroloji Dairesi (NWS) yetkilileri ve Belediye Başkanı Sylvester Turner, Houston bölgesinde halka yollara çıkmamaları uyarısında bulundu.

"Bu 4 ila 5 gün sürecek. Bu 1. gün" diyen Turner, hayati tehlike olmadıkça kurtarma ekiplerinin aranmamasını da istedi.

Katrina benzeri can pazarı

Acil durum ve kurtarma ekiplerinin Houston ve çevresinde 2 binden fazla kişiyi kurtardığı bildirilirdi. Kurtarma çalışmalarına Vali Greg Abbott'un talebiyle ulusal muhafızlar da katılıyor.

New Orleans'ta 2005'te yaşanan Katrina Kasırgası'nı hatırlatan görüntülerin yaşandığı Houston'da, bir çok yerde adeta 'can pazarı' yaşandı.

Harvey Kasırgası'nın neden olduğu aşırı yağışlar ve seller yüzünden Houston şehirinin bir çok bölgesinin sular altında kalmasının ardından, pazar günü Houston'daki ana kongre merkezi barınak haline getirilerek 5 bin kişi yerleştirildi.

Katrina Kasırgası sırasında New Orleans'ta 30 bin civarında kişi evlerinden kurtarılarak kentin en büyük futbol stadyumuna yerleştirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2017, 09:20
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104