banner6

AB'nin Türkiye ilerleme raporu: Demokrasi geriledi

banner37

Avrupa Birliği (AB), Türkiye ile ilgili olarak bugün yayımladığı ilerleme raporunda, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yargı bağımsızlığı, ifade özgürlüğü ve diğer temel demokratik standartlar konusunda geriye gidiş olduğu belirtti.

AB'nin Türkiye ilerleme raporu: Demokrasi geriledi
banner151

AB Komisyonu'nun Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Üyesi Johannes Hahn'ın sunduğu raporun Türkiye'yle ilgili kısmında Avrupa Birliği'nin şart koştuğu standartlara koşulsuz uyulması gerektiğinin altı çizildi. Sözlerine Türkiye'nin 'stratejik bir ortak' olmaya devam edeceğini vurgulayarak başlayan Hahn, HDP milletvekilleri ve gazetecilerin tutuklamalarını da örnek göstererek, Türkiye'nin hukukun üstünlüğü ve temel haklarla ilgili hedeflerinde 'gerileme' olduğunu açıkladı.

"Bu Gidişle Üyelik Süreci Başarısız Olacak"

Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu en üst düzey yetkilisi Johannes Hahn, Ankara'nın darbe girişimi sonrası insan hakları, basın ve yargı üzerindeki baskılarını hafifletmemesi halinde AB'ye üyelik sürecinin başarısızlıkla sonuçlanabileceğini söyledi. ​15 Temmuz darbe girişimini kınayan Hahn, ancak hakim ve savcılar, öğretmenler ve subayları kapsayan tasfiyenin aldığı boyutu kavrayamadığını ifade ederek, "Kesinlikle Avrupa yolunda ilerlemiyor" dedi.

"İdamı tartışmaya açmak şüphesiz çok çelişkili"

Yapılanların tüm toplumu etkilediğini belirten Hahn, HDP milletvekillerinin tutuklanmasının Güneydoğu'daki durumu daha da kötüleştireceğinden endişe ettiklerini dile getirdi. Ölüm cezasının geri gelmesiyle ilgili tartışmaların da Türkiye'nin AB üyeliğini istediğine dair açıklamalarıyla çeliştiğini belirten Hahn, Ankara'nın artık aslında ne istediğini söylemesi gerektiğini belirtti.

"Sonuçlarıyla yüzleşmeye hazır olmaları gerekiyor"

Avrupa Komisyonu'nda bugün yayınlanan rapor, Türkiye'nin 2005 yılında AB üyelik sürecine başlamasından bu yana yayınlanan en sert eleştirilerle dolu ilerleme raporu oldu. Hahn Reuters'e yaptığı açıklamada aday ülkelerin AB üyesi olması için gereken demokratik değerlerin müzakere konusu olamayacağını ifade ederek, "Türkiye AB üyesi bir ülke ve durum böyleyken daha yüksek standartlar uygulayacak olduğumuzu kabul etmeleri gerekiyor. Eğer kabul etmiyorlarsa, sonuçlarıyla yüzleşmeleri gerekir. Demokrasi müzakere edilemez, yargının bağımsızlığı, basın özgürlüğü müzakere edilemez" dedi.

"Önemli ilerleme kaydedilmişken…"

Hahn, Türkiye'nin göçmen krizinde oynadığı önemli role de değindi. Hahn, Türkiye'nin vize serbestisi için kaydadeğer ilerleme kaydettiğini ancak bütün kriterlerin karşılanmasının şart olduğunu söyledi. Hahn son olarak, Aralık 2015 ve Haziran 2016'da açılan son iki faslın AB'nin, Türkiye'nin üyeliği için gönüllü olduğuna dair bir işaret olduğunu belirtti.

Raporu kaleme alan Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Kati Piri, Halkın Demokrasi Partisi (HDP) eş başkanları ile vekillerinin gözaltına alınması ve Cumhuriyet gazetesine yapılan baskının ardından yaptığı açıklamada Türkiye ile "ilişkileri dondurmak vereceğimiz tek yanıt" demişti.

 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2016, 14:39
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110