banner6

Afganistan'daki Taliban yönetimi, ortaokul çağındaki erkekleri okula çağırdı

banner37

Afganistan'daki Taliban yönetimi, ortaokul çağındaki erkekleri okula çağırdı
banner99

Afganistan'daki Taliban yönetimi, ortaokul çağındaki erkekleri okula çağırdı; kız öğrencilerle ilgili ise bir açıklama yapmadı.
Taliban'ın cuma günü geç saatlerde yayınlanan bildirisinde, "Tüm erkek öğretmenler ve öğrenciler eğitim kurumlarına devam etmelidir." denildi. Açıklamada, kadın öğretmenlerden veya kız çocuklarından söz edilmedi.
AFP'ye konuşan Kabil Ortaokulundan bir yetkili, "Öğretmenimiz yok, çoğu kadın; yeni hükümet tarafından gelmelerine izin verilmiyor, bu bizim için sorun yaratıyor" dedi.
Taliban daha önce, kadınların üniversitelere gitmeye devam edebileceğini fakat sınıflarda kadın ve erkeklerin ayrı ayrı ders göreceğini duyurmuştu. Ayrıca kadınların "İslami usullere" göre giyinmesi zorunluluk olmuştu.
Yaşları 13 ila 18 arasındaki öğrenciler ortaokullarda genellikle cinsiyete göre ayrılıyor. Ülkedeki okullar pandemi süresince birçok kez kapatılmıştı.
BM: KIZ ÇOCUKLARININ GELECEĞİ İÇİN DERİNDEN ENDİŞELİYİZ
Birleşmiş Milletler (BM), Afganistan'da okul çağındaki kız çocuklarının geleceği için "derinden endişeli" olduğunu duyurdu.
BM'nin çocuk ajansı UNICEF, açıklamasında "Daha büyük kızlar da dahil olmak üzere tüm kızların daha fazla gecikme olmadan eğitimlerine devam edebilmeleri çok önemli. Bunun için eğitime devam etmek için kadın öğretmenlere ihtiyacımız var." dedi.

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104