AKEL: Avrupa Parlamentosu'nun Maraş ve Kıbrıs sorunu konusundaki tavrını belli etmesi önem taşıyor

banner37

AKEL: Avrupa Parlamentosu'nun Maraş ve Kıbrıs sorunu konusundaki tavrını belli etmesi önem taşıyor
banner90
banner8

AKEL, Türkiye'nin iki devletli çözümü öne çıkarma hedefiyle uyguladığı yöntemleri Avrupa Parlamentosu’nun reddettiğini ve Kıbrıs sorununa hedeflenen çözüm olarak iki bölgeli, iki toplumlu federasyonu açıkça desteklediğini, çözüm için görüşmelerin Crans Montana’da kalınan yerden başlatılması gerektiğini vurguladığını güçlü bir şekilde belirtmesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

AKEL, Avrupa Parlamentosu’nun Maraş hakkındaki kararını selamladıklarını açıkladı.

AKEL, Avrupa Parlamentosu’nun Maraş hakkındaki kararına ilişkin açıklama yaptı.

banner134
AKEL’den yapılan açıklama şöyle:

“Maraş bölgesine yönelik olarak Türkiye'nin sergilediği hukuka aykırı hareketleri ezici bir çoğunlukla kınayan ve böylesi hareketlere son verilmesi çağrısında bulunan Avrupa Parlamentosu kararını AKEL selamlamaktadır. Türkiye'nin iki devletli çözümü öne çıkarma hedefiyle uyguladığı yöntemleri Avrupa Parlamentosu’nun reddettiğini ve Kıbrıs sorununa hedeflenen çözüm olarak iki bölgeli, iki toplumlu federasyonu açıkça desteklediğini ve üstelik Türkiye'den BM Genel Sekreteri'nin ilgili çağrısına uymasını isteyerek, çözüm için görüşmelerin Crans Montana’da kalınan yerden başlatılması gerektiğini vurguladığını güçlü bir şekilde belirtmesi de büyük önem taşımaktadır.

AKEL ve Sol Grup, geçtiğimiz Eylül ayından bu yana ve arka arkaya üç Genel Kurul’da da Maraş konusunun derhal tartışılması çağrısında bulunuyordu. Türkiye tarafından Maraş’ın sahil şeridinin açılması üzerine Avrupa Parlamentosu’nun diğer grupları da bu konunun gündeme alınmasını ve hatta AKEL'in ısrarıyla ‘Türkiye'nin hukuka aykırı hareketlerinden sonra Maraş’ta gerilimin tırmanması ve görüşmelerin yenden başlatılması acil gereksinimi’ başlığı altında konunun tartışılmasını kabul ettiler.

Avrupa Parlamentosu’nun bu güçlü karara varması ve gönderdiği güçlü mesajlar için çalışan herkesi tebrik ediyoruz. Mahkum edilmiş olan Hrisi Avgi’ci Lagos da dahil olmak üzere üç aşırı sağcı AP milletvekili bu karara aleyhte oy vererek, gerçek yüzlerini bir kez daha göstermektedirler.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75