Alman istihbaratı: Rusya’nın ülkedeki faaliyetleri Soğuk Savaş dönemindeki gibi aktif

banner37

Alman istihbaratı: Rusya’nın ülkedeki faaliyetleri Soğuk Savaş dönemindeki gibi aktif
banner90
banner99

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Federal Dairesi (BfV) Başkanı Thomas Haldenwang, Rusya’nın Soğuk Savaş dönemindeki faaliyetlerine benzer şekilde Almanya’da aktif olduğunu söyledi.

Haldenwang, Welt am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, “Rusya’nın faaliyetlerini önemli ölçüde artırdığının farkındayız. Şu anda gelinen seviye, Soğuk Savaş dönemleri dışında daha önce görülmedi” diye konuştu.

banner134
Rusya’nın Almanya’daki neredeyse tüm siyasi alanlardaki meseleleri netleştirmede çok karmaşık bir çıkarı olduğunu dile getiren Haldenwang, “Yöntemler daha kaba ve araçlar daha acımasız hale geliyor” diyerek, Rusya’nın suçlandığı 2019’da Berlin’de bir Gürcü vatandaşının öldürülmesine atıfta bulundu.

Almanya dış istihbarat servisi BND’nin Başkanı Bruno Kahl ise, Rusya ve Çin’i işaret ederek, “Bize kendi iradelerini dayatmak isteyen diğer ülkelerin egemenliğini bir düşünün. Bu konuda normlarda bir değişiklik görülmekte, daha acımasız bir yaklaşım benimsenmekte ve çıkarlar eskiye göre daha pervasızca yürütülmekte. Bazı devlet aktörleri, salgın sırasında aşı diplomasisi veya yüz maskeleri satmak gibi yeni yaklaşımlar benimsedi” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75