Alman yetkiliden Türkiye’ye silah ihracatı konusunda açıklama

banner37

Alman yetkiliden Türkiye’ye silah ihracatı konusunda açıklama
banner90
banner99

Almanya Dışişleri Bakanlığının, Rum Haber Ajansı KİPE’ye açıklamada bulunarak, Türkiye’ye yönelik silah ihracatının çok sınırlı olduğunu söylediği ifade edildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün KİPE’ye yaptığı açıklamada, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın açıklamalarına yanıt verdiğini yazan gazete, Dendias’ın “Politico” dergisine verdiği demeçte “Almanya’nın, Atina’nın Türkiye’ye silah ambargosu uygulanmasına ilişkin çağrılarını reddettiğini” aktardı.

Gazeteye göre, Almanya Dışişleri Bakanı ise KİPE’ye açıklamasında özetle şunları söyledi;
“Aralık ayında yapılacak olan Avrupa Konseyi toplantısında, AB liderlerinin, yine AB-Türkiye ilişkileriyle meşgul olması öngörülüyor. Federal hükümet Avrupa Konseyi başkanı da olarak Doğu Akdeniz’de gerilimin yatıştırılması ve diyalog için çabalıyor. İhracatların kontrolüyle ilgili siyasi kararlar, her daim bölgede hüküm süren güvenlik ortamı göz önünde bulundurularak aynı zamanda Avrupalı ortaklarla anlaşmayla alınıyor. Federal hükümet savunma ekipmanlarının ihracatı konusunda kısıtlı ve sorumlu bir politika takip ediyor. Bu sebepten dolayı da benzer bir durumla ilgili karar alınmadan ve izin verilmeden önce, dış politika ve güvenlik politikaları meseleleri göz önüne alınıyor. Uzun yıllarla ilgili bir mukayese yapıldığında, verilen ve Türkiye’yle ilgili olan izinler çok düşük seviyededir. Federal hükümet bu sebepten dolayı, geçtiğimiz yıllarda, Türkiye tarafından yerel askeri operasyonlar çerçevesinde kullanılabilecek olan kritik ekipmanlar için herhangi bir izin vermemiştir.”

banner134

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75