banner6

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna'ya Leopard tankları gönderileceğini açıkladı

banner37

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna'ya Leopard tankları gönderileceğini açıkladı
banner99

Almanya, üçüncü ülkelerin ellerindeki Leopard 2 tanklarının da Ukrayna'ya gönderilmesine izin verdi. Rusya’nın Berlin Büyükelçisi Sergei Nechayev ise konuya ilişkin “Bu son derece tehlikeli karar çatışmayı yeni bir düzeye taşıyor” dedi.
 Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinin, Ukrayna'ya verdiği askeri desteği daha da güçlendireceğini ve Leopard 2 ana muharebe tankları sağlamaya karar verdiklerini açıkladı.
Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit tarafından yapılan yazılı açıklamada, Scholz'un bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında söz konusu kararı duyurduğu ve "Bu karar, Ukrayna'yı elimizden gelen en iyi şekilde destekleme yönündeki bilinen çizgimizi takip etmektedir. Uluslararası alanda yakın bir koordinasyon ve uyum içerisinde hareket ediyoruz." dediği aktarıldı.
Açıklamada kararın, Almanya'nın en yakın Avrupalı ve uluslararası ortaklarıyla gerçekleştirilen yoğun istişarelerin bir sonucu olduğu vurgulandı.
Karardaki amacın, Ukrayna için Leopard 2 tanklarıyla iki tank taburunu hızla bir araya getirmek olduğu ifade edilerek ilk adımda Almanya'nın silahlı kuvvetler envanterinden 14 adet Leopard 2 A6 tankından oluşan bir bölük sağlayacağı belirtildi.
Diğer Avrupalı ortakların da Ukrayna'ya Leopard-2 tanklarını verecekleri aktarılan açıklamada, Ukraynalı askerlerin Leopard tanklarıyla ilgili eğitiminin Almanya'da hızlı bir şekilde başlayacağı kaydedildi.
Ukrayna'ya destek paketinin, eğitimin yanı sıra lojistik, mühimmat ve sistemlerin bakımını da içereceği ifade edildi.
Almanya'nın, Leopard-2 tanklarını envanterlerinden Ukrayna'ya hızlı bir şekilde teslim etmek isteyen ülkelere, bunların sevkiyatı için onay vereceği belirtildi.

ALMANYA ÜZERİNDEKİ BASKI ARTMIŞTI
Ukrayna'nın Rusya'ya karşı ağır silahlar tedarik etmesi konusunda Almanya üzerindeki baskı geçtiğimiz günlerde artmıştı. Alman yapımı Leopard 2 ana muharebe tankları, Ukrayna'ya destek tartışmalarının odak noktası haline gelmişti.
Almanya, ayrıca  Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna'nın yanı sıra Polonya gibi bazı NATO müttefikleri tarafından Kiev'e Leopard 2 tankları tedarik edilmesine izin verilmesi konusunda da yoğun bir baskı altında idi. Alman hükümeti, aylarca tankları tedarik etmekten veya diğer NATO ülkelerinin bunu yapmasına izin vermekten kaçınmıştı.

RUSYA: ÇOK TEHLİKELİ BİR KARAR
 Rusya’nın Berlin Büyükelçisi Nechayev, Büyükelçiliğin resmi internet sitesinden yayımladığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:
“Bu son derece tehlikeli karar çatışmayı yeni bir düzeye taşıyor ve Alman siyasetçilerin, Federal Almanya Cumhuriyeti'nin buna dahil olmak istemediğine dair açıklamalarıyla çelişiyor. Ne yazık ki bu tekrar tekrar oluyor. Bir kez daha, en yakın müttefikleri gibi Almanya'nın da Ukrayna krizinde diplomatik bir çözümle ilgilenmediğine ve Kiev rejimini daha ölümcül silahlarla donatmaya hazır olduğuna ikna olduk. Kırmızı çizgiler geçmişte kaldı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104