banner6

Almanya'da darbe planlayan Nazilere polis operasyonu

banner37

3 bin polis tarafından 11 eyalette 130 noktaya yapılan operasyonda, Almanya'da darbe yapmaya hazırlandığı belirtilen 25 kişi gözaltına alındı.

Almanya'da darbe planlayan Nazilere polis operasyonu
banner99

Almanya'da aşırı sağcılar ve eski askerlerden oluşan grubun, parlamento binası Reichstag'ı basmayı ve iktidarı ele geçirmeyi planladıkları iddia edildi.

Federal savcılıktan yapılan açıklamada, 3 bin polis tarafından 11 eyalette 130 noktaya operasyon yapıldığı kaydedildi.

52 kişiye gözaltı kararı verildi

Yapılan incelemeler sonucu, 52 kişi hakkında terör örgütü üyesi veya destekçisi olma suçlamasıyla gözaltı kararı verildi.

Yapılan operasyonlar sonucu 25 kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınan şüphelilerin arasında eski askerlerin de bulunduğu belirtildi.

Planların merkezinde yer alan isim

'Prens' lakabıyla anılan 71 yaşındaki Heinrich XIII adlı bir Alman'ın planlarının merkezinde yer aldığı belirtildi.

Adalet Bakanı Marco Buschmann, baskınları "terörle mücadele operasyonu" olarak nitelendirerek, zanlıların devletin kurumlarına silahlı saldırı planlamış olabileceğini de sözlerine ekledi.

"Alman devletini tanımıyorlar"

Federal savcılık sözcülüğünden Nazilere yönelik yapılan operasyonla ilgili açıklamada, "Bu grup için henüz bir isim bulamadık." denildi.

BBC'nin haberine göre, söz konusu şahısların mevcut Alman devletini tanımayı reddettikleri bildirildi.

Almanya da darbe planlayan Nazilere polis operasyonu #1

"Şiddetli darbe fantezileri tarafından yönlendiriliyorlar"

Associated Press'in aktardığına göre, ülkedeki güvenlik yetkilileri, grubun "şiddetli darbe fantezileri ve komplo ideolojileri tarafından yönlendirildiğini" anlattı.

Savcılar, 22 Alman vatandaşının "terör örgütüne üye oldukları" şüphesiyle gözaltına alındığını söyledi. Aralarında bir Rus vatandaşının da bulunduğu üç kişi de örgütü desteklediği şüphesiyle tutuklandı. Öte yandan 27 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

Özel kuvvetler birliğinin kışlası arandı

Almanya'daki gözaltıların yanı sıra, Avusturya'nın Kitzbuehel kasabasında ve İtalya'nın Perugia kentinde 1'er kişi gözaltına alındı.

Alman medya kuruluşu Der Spiegel, aranan yerler arasında Almanya'nın özel kuvvetler birliği KSK'nın güneybatıdaki Calw kasabasındaki kışlasının da olduğunu bildirdi. Birim, geçmişte bazı askerlerin aşırı sağcı yapılara dahil olduğu iddiasıyla incelemeye alınmıştı.

Almanya da darbe planlayan Nazilere polis operasyonu #2

Terör örgütü kurmakla suçlanıyorlar

Savcılık, şüphelileri Federal Almanya Cumhuriyeti'nin anayasal düzenini ortadan kaldırmak ve 1871 Alman İmparatorluğu'nu örnek alan bir devlet kurmak amacıyla terör örgütü kurmakla suçluyor.

Gözaltına alınanlar arasında, şiddetli saldırılar ve ırkçı komplo teorileri nedeniyle uzun süredir Alman polisinin görüş alanında olan aşırılık yanlısı Reichsbürger (Reich Vatandaşları) hareketinin üyelerinin de yer aldığı söyleniyor.

Almanya da darbe planlayan Nazilere polis operasyonu #3

Şüpheli elebaşlarla ilgili ayrıntılar

Diğer taraftan savcılar, zanlıların amaçlarına ancak askeri yollarla ve güç kullanarak ulaşılabileceğinin farkında olduklarını aktardı.

Grubun bazı üyelerinin, küçük bir silahlı grupla Almanya federal parlamentosuna saldırmak için "somut hazırlıklar" yaptığı belirtiliyor.

Şüpheli elebaşların, Heinrich XIII P.R. ve Ruediger v.P. olduğu belirlendi. Der Spiegel, Heinrich'in küçük bir Alman soylu ailesinin 71 yaşındaki tanınmış bir üyesi olduğunu, ikincisinin ise 69 yaşında eski bir paraşütçü olduğunu paylaştı.

Almanya'da yeni düzeni müzakere etmek için...

Grubun Almanya'nın yeni lideri olarak görevlendirmeyi planladığı Heinrich XIII P. R'nin, Alman hükümeti devrildikten sonra ülkede yeni bir düzeni müzakere etmek amacıyla Rus yetkililerle temasa geçtiği iddia ediliyor. İddiaya göre, bu konuda Rus bir kadın olan Vitalia B. tarafından yardım edildi.

Almanya da darbe planlayan Nazilere polis operasyonu #4

Aşırı sağcı parti mercek altında

Polis tarafından gözaltına alınan diğer bir kişinin kimliği Birgit M.-W olarak açıklandı. Bu şahsın, aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi'nde eski milletvekili olduğu kaydedildi.

Almanca kısaltması AfD olarak bilinen parti, aşırılık yanlılarıyla bağları nedeniyle Alman güvenlik servisleri tarafından mercek altına alınmış durumda.

AfD'nin eş başkanları Tino Chrupalla ve Alice Weidel, bildirileri medyadan öğrendiklerini söylediler ve yaşananları kınadılar.

Yapılan açıklamada, "İlgili makamlara güvenimiz tamdır ve hızlı ve kapsamlı bir soruşturma talep ediyoruz." denildi.

Almanya da darbe planlayan Nazilere polis operasyonu #5

Silah edinilmesi ve ateşli silah eğitimi planları

Grubun bir liderler konseyi olduğu, birkaç üyeye silahlı kanat oluşturmakla ilgili görev verildiği konuşuluyor.

Ruediger v. P. önderliğinde, silah edinilmesinin ve ateşli silah eğitimi verilmesinin planlandığı iddialar arasında yer alıyor.

İçişleri Bakanı: Terör tehdidinin derinliklerini gösteriyor

İçişleri Bakanı Nancy Faeser, baskınların "kendilerini demokrasi düşmanlarına karşı tüm güçleriyle nasıl savunacaklarını bildiklerini" gösterdiğini dile getirdi.

"Soruşturma, terör tehdidinin derinliklerine dair bir fikir sunuyor." diyen Faeser, "Darbe planlarının ne kadar ileri gittiğinin net bir resmini ancak daha fazla araştırma sağlayacaktır." ifadesini kullandı.

Almanya da darbe planlayan Nazilere polis operasyonu #6

Bild: Yeni devlet başkanı olacaktı

Darbe planları, Avrupa'nın en büyük ekonomisinin gündemine bomba gibi düştü.

Bild gazetesi, Heinrich XIII adlı kişinin fotoğrafına yer verdiği haberinde, "Bu prens, yeni devlet başkanı olacaktı." diye yazdı.

"Almanları silah zoruyla yönetimine almak istedi"

Haberde, "Müfettişlere göre, Alman hükümetinin devrilmesini ve gerekirse silah zoruyla tüm Almanları kendi yönetimi altına alınmasını istedi." denildi.

Almanya da darbe planlayan Nazilere polis operasyonu #7

Almanya da darbe planlayan Nazilere polis operasyonu #8

Almanya da darbe planlayan Nazilere polis operasyonu #9

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2022, 15:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104