Almanya'da sellerde ölenlerin sayısı 164'e yükseldi, yetkililer eleştiriliyor

banner37

Almanya'da sellerde ölenlerin sayısı 164'e yükseldi, yetkililer eleştiriliyor
banner99

Almanya'da Rheinland-Pfalz, Kuzey-Ren Vestfalya ve Bavyera eyaletlerinde aşırı yağışların neden olduğu sel ve su baskınlarında ölenlerin sayısının 164'e çıktığı bildirildi.

Koblenz polisinden yapılan açıklamada, sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının Rheinland-Pfalz eyaletinde 117'ye ulaştığı, yaralıların sayısının da 749 olduğu belirtildi.

Kuzey-Ren Vestfalya eyaleti İçişleri Bakanlığı da eyalette selde yaşamını yitirenlerin sayısının 46'e yükseldiği bilgisini paylaştı.

Bavyera eyaletinde ise 1 olarak kaydedilen can kaybı sayısında artış olmazken, ülkede sel ve su baskınlarında ölenlerin toplam sayısı 164'e çıktı.

Selin etkili olduğu bölgelerde arama kurtarma faaliyetleri sürerken, suyun çekildiği yerlerde enkaz kaldırma ve temizlik çalışmaları devam ediyor.

banner134
SEL FELAKETİNDE YETKİLİLER HALKI ÖNCEDEN UYARMAMAKLA ELEŞTİRİLİYOR

Öte yandan, Almanya’da geçen hafta meydana gelen ve 160'dan fazla kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinde yetkililer halkı önceden uyarmadıkları gerekçesiyle eleştirildi.

Hür Demokrat Parti Milletvekili Michael Theurer, meteorologların vaktinde yaptıkları uyarılıların ne yetkililer ne de kamu hizmeti veren yayıncılar tarafından yeteri şekilde vatandaşlara iletildiğini söyledi.

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’i eleştiren Theurer, "Bu durum, İçişleri Bakanı Seehofer'in doğrudan kişisel sorumluluk taşıdığı önemli bir sistem arızasını ortaya koyuyor." ifadesini kullandı.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Milletvekili Karl Lauterbach da doğa felaketlerine daha iyi hazırlanılması gerektiğini belirterek "Salgından korunmaya ne kadar hazırlıksızdıysak felaketlere karşı da o kadar hazırlıksızdık." değerlendirmesinde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75