banner6

Almanya nükleer santrallerin kapatılmasını erteledi

banner37

Almanya, enerji darboğazını aşabilmek için yıl sonunda kapatılması kararlaştırılan üç nükleer santralin faaliyetlerini gelecek yıla kadar uzattı. Santrallerin kapatılması 15 Nisan 2023’e ertelendi.

Almanya nükleer santrallerin kapatılmasını erteledi
banner99

Almanya'da Federal Meclis, enerji krizi nedeniyle bu yıl kapatılması planlanan üç nükleer santralin faaliyetlerini gelecek yıla kadar uzattı.

Federal Meclis'te bugün yapılan oylamada hükümet koalisyonun oylarıyla onayladığı kalan üç nükleer santralin geçici olarak çalışmaya devam etmesinin kış boyunca elektrik arzının güvence altına alınmasına katkıda bulunacağını umuyor. Almanya'da nükleer enerjiye tamamen son verilmesi için yeni tarih olarak 15 Nisan 2023, kararlaştırıldı. Nükleerden çıkış tarihi yılsonu için planlanmıştı.

Oylamada 375 milletvekili uzatma lehinde oy kullandı. 216 milletvekili red oyu verirken 70 milletvekili de çekimser kaldı.

-Koalisyon ortakları arasında tartışma yarattı

Nükleer enerji santrallerinin işletme ömrünün uzatılması, Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti'den oluşan koalisyon ortaklarının kamuoyu önünde tartışmalarına yol açmıştı. Koalisyon ortaklarının farklı pozisyonları da son genel kurul tartışmalarında netleşti. Yeşiller temsilcileri nükleerden çıkış sürecinin ertelenmesinin kendileri için ne kadar zor olduğunu açıkça ortaya koyarken, FDP ise işletme sürelerinin daha da uzatılabileceğini düşünüyor.

-Scholz son sözü söyledi

Başbakan Olaf Scholz (SPD) koalisyon tartışmalarına nokta koyarak son sözü söylemiş, ilgili bakanlara pazartesi günü yazdığı bir mektupta 31 Aralık 2022'de kapatılmaları öngörülen Isar 2, Neckarvestheim 2 ve Emsland nükleer santrallerinin en geç 15 Nisan 2023'e kadar işletilebilmeleri için yasal dayanağın oluşturulması talimatını vermişti.

Uzatmanın hala Eyalet Temsilcileri Meclisi'nden (Bundesrat) geçmesi gerekiyor, ancak eyalet meclislerinin onayı gerekmiyor. Parlamenter prosedür 25 Kasım'da yapılacak Eyalet Temsilcileri Meclisi oturumuyla tamamlanacak.

Santrallerin faaliyet sürelerinin uzatılmasına çevre örgütlerinden sert eleştiriler geldi. Greenpeace açıklamasında, "Bu reaktörler eski ve tehlikelidir ve çalışmaya devam etmeleri gereksizdir" diyerek, şöyle devam etti: "Elektrik üretimine yaptıkları küçük katkı da aşırı elektrik fiyatlarını önemli ölçüde azaltmayacaktır."

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104