banner6

Almanya son 6 nükleer santralinden 3’ünü kapattı

banner37

Almanya son 6 nükleer santralinden 3’ünü kapattı
banner150 banner150 banner151

Almanya, odağını yenilenebilir enerjiye çevirirken nükleer enerjiden çekilme sürecini tamamlamaya doğru ilerlerken, son altı nükleer santralinden üçünün fişini çekti.

Hükümet, 1986'da Çernobil'den bu yana dünyanın en kötü nükleer felaketinde bir deprem ve tsunaminin kıyı santralini tahrip ettiği 2011'de Japonya'nın Fukushima reaktörünün erimesinin ardından nükleer enerjinin aşamalı olarak durdurulmasını hızlandırmaya karar verdi.

Brokdorf ve Grohnde fabrikalarını işleten Preussen Elektra Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ikisinin Cuma gece yarısından kısa bir süre önce kapatıldığını söyledi. RWE, Gundremmingen C tesisinin de Cuma akşamı üretimi durdurduğunu söyledi.

PreussenElektra CEO'su Guido Knott, güvenlik konusundaki kararlılıkları için personele teşekkür etti: "Almanya'da onlarca yıldır güvenli, iklim dostu ve güvenilir elektrik tedarikine kesin bir katkı sağladık."

Bazıları tarafından temiz ve ucuz kabul edilen bir enerjinin aşamalı olarak durdurulması, iddialı iklim hedefleri ve artan elektrik fiyatları ile karşı karşıya olsa bile, Avrupa'nın en büyük ekonomisi için geri dönüşü olmayan bir adımdır.

İlk rakamlar, altı nükleer santralin 2021'de Almanya'daki elektrik üretiminin yaklaşık %12'sine katkıda bulunduğunu gösterdi. Yenilenebilir enerjinin payı neredeyse %41, kömürün %28'in biraz altında ve gazın yaklaşık %15'i üretildi.

Almanya, rüzgar ve güneş enerjisi altyapısını genişleterek yenilenebilir enerji kaynaklarının 2030 yılına kadar elektrik talebinin %80'ini karşılamasını hedefliyor.

banner343
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110