Anıtkabir'e çocuk parkı yapıldı!

banner37

Anıtkabir’de mozole yakınına yapılan plastik çocuk parkına tepkiler yağdı.

Anıtkabir'e çocuk parkı yapıldı!

Anıtkabir’deki çocuk parkı TC meclis gündemine taşındı

Cumhuriyetçi Halk Partisi Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt çocuk Anıtkabir’e yapılan çocuk parkı konusuyla ilgili TC Başbakanı Binali Yıldırım’ın cevaplamasını istediğini belirterek soru önergesi hazırladı.  Söz konusu önergenin içeriği ise şöyle:

1.Anıtkabir’in her yıl milyonlarca yurttaş tarafından ziyaret edildiği bir saygı mekanı olduğu göz önüne alındığında, çocuk oyun parkı yapmanın anlamı ve gerekçesi nedir?

2.Çocuk parkı yapımı fikri kime aittir; kimlerden onay alınmıştır?

3.Anıtkabir’in bir eğlence mekanı olmadığı, ailelerin çocuklarını oraya Atatürk’ü tanımaları ve anmaları amacıyla götürdükleri göz önüne alındığında, kamuoyunda da büyük tepkilere yol açan çocuk parkının ivedilikle kaldırılması düşünülmekte midir?

4.Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı olarak, Anıtkabir’e kurulan çocuk parkını, Atatürk’ün manevi hatırasına bir saygısızlık olarak görüyor musunuz?

Öte yandan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş da ‘ Bu ucubenin hemen kaldırılması için Büyükşehir Belediyesine, Koruma Kuruluna, Anıtkabir komutanlığına başvuru yaptık. Ayrıca bu mekansal saygısızlığı yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunduk.’ dedi.

Konuya ilişkin olarak tepkisini dile getiren CHP Milletvekili Tuncay Özkan,  ‘Anıtkabir'de bu kepazeliğe imza atanlar soruşturulmalı, cezalandırılmalıdır.’diyerek kişisel twitter hesabından Anıtkabir’in fotoğrafını paylaştı ve şunları kaydetti:

‘Anıtkabir'de bu kepazeliğe imza atanlar soruşturulmalı, cezalandırılmalıdır. Bu rezil, ucube şey oradan derhal kaldırılmalıdır. Atatürk dünya çocuklarına bayram hediye eden tek lider. Sizin rezillikleriniz onun çocuk sevgisini anlatmaya yetmez.’

TC Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan ise konuyla ilgili açıklamada bulundu. Candan, ‘Anıtkabir, anı mekanıdır, saygı mekanıdır. Tasarım sürecinde, Aslanlı yolda yere döşenen taşlarla, kafanızı yerden bile kaldıramayacağınız bir tasarım kurgulanmıştır. Bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuk sevgisini biliyoruz. Ancak zamandan ve mekandan bağımsız çocuk oyun aletleri koymak saygısızlıktır. Biz çocuklarımıza davranışlarını zaman ve mekana bağlı olarak geliştirmelerini söylüyoruz. Saygı zamanı ve saygı mekanında çocuklar saygı durmak için orada olmalılar. Anıtkabir plastik kaydırak alanı değildir. O ucubeler oradan ya kalkacak ya kalkacak. Koruma Kurulu buna izin verdi mi? MNG Kargo katkılarıyla yapılmış, MNG kargo neye sponsor olduğunu biliyor mu?’ İfadesinde bulundu.

Çocuk parkına tepki gösterenler arasında TC Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da var.

Feyzioğlu, kişisel twitter hesabından şu açıklamayı yaptı:

‘Bir de plastik kamelya ve fıskiye yapsaydınız! Orası Anıtkabir, mimarlık şaheseri! Bu çirkinlik kalkacak.’

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2016, 21:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER