banner6

AP başkanlığı için 7 aday yarışacak

banner37

Avrupa Parlamentosunda (AP) 5 yıllık yasama döneminin 2. bölümü ve 2017’nin ilk oturumu, Strazburg’da başladı. Genel Kurulda, yarın yapılacak seçimde AP Başkanlığı için yarışacak adaylar resmen açıklandı.

AP başkanlığı için 7 aday yarışacak
banner8

Oturumun açılışında 7 Ocak’ta hayatını kaybeden eski Portekiz Cumhurbaşkanı ve AP üyesi Mario Soares için saygı duruşunda bulunuldu.

Genel Kurulda gündemin birinci maddesi yeni başkanın seçilmesi olarak belirlendi. Görev süresi sona eren Martin Schulz’un yerine geçecek kişiyi belirleyecek başkanlık seçimi, yarın yapılacak.

 Schulz, Genel Kurulu son kez idare edecek

Oylama aynı zamanda mevcut başkan Schulz’un son kez AP Başkanı olarak Genel Kurulu idare edeceği oturum olacak. Her adaya 3 dakikalık hitap süresi verilecek. Adayların Genel Kurula hitabından sonra ilk tur oylamaya geçilecek. İlk turda 750 üyeli parlamentoda salt çoğunluk aranacak. Salt çoğunluk sağlanamaması durumunda 2 kez daha aynı yöntemle yeni başkanı belirleme oylaması yapılacak. Gizli oylama şeklinde yapılacak seçimlerin ilk üç turunda salt çoğunluk sağlanamazsa dördüncü ve son tura geçilecek. Bu kez en çok oyu alan iki aday yarışacak ve seçilebilmek için basit çoğunluk aranacak. Gruplar, AP kurallarına göre ilk üç tur boyunca yeni aday gösterme veya aday değiştirme imkanına sahip olacak.

banner134

Yarışın, Tajani ve Pitella arasında geçmesi bekleniyor

Oturumun açılışında 7 Ocak’ta hayatını kaybeden Portekiz eski Cumhurbaşkanı ve AP üyesi Mario Soares için saygı duruşunda bulunuldu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2017, 09:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104