banner6

AVRUPA’DAN TEPKİ YAĞDI

banner37

Rusya’nın başkent Kiev başta olmak üzere Ukrayna’nın bazı şehirlerine, sivil can kayıplarına neden olan füze saldırıları düzenlemesine Avrupa’dan sert tepki geldi.

AVRUPA’DAN TEPKİ YAĞDI
banner99

* NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg: Rusya’nın Ukrayna’daki sivil altyapıya yönelik korkunç ve ayrım gözetmeyen saldırılarını kınıyorum. NATO, Kremlin’in saldırganlığına karşı mücadele eden cesur Ukrayna halkını gerektiği sürece desteklemeye devam edecektir.

* AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell: Rusya’nın sivillere yönelik saldırıları karşısında derin bir şok yaşıyoruz. Bu tür eylemlerin 21. yüzyılda yeri yoktur. Bunları mümkün olan en güçlü şekilde kınıyorum. Ukrayna’nın yanındayız. AB’den ilave askeri destek yolda.

* AB Komisyonu: AB, Rusya’nın Ukraynalılara ve sivil altyapıya yönelik son menfur saldırılarını mümkün olan en güçlü ifadelerle kınamaktadır. Bu barbarca saldırılar Rusya’nın sivilleri ayrım gözetmeksizin bombalama taktiğini tercih ettiğini göstermektedir.

* Avrupa Konseyi: Aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesine ve sivil altyapının tahrip edilmesine yol açan hava saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Bu tür ayrım gözetmeyen saldırılar insan hayatını açıkça hiçe saymakta ve.ciddi uluslararası insancıl hukuk ihlalleri oluşturmaktadır. Bunlar cezasız kalmamalıdır.

ABD BAŞKANI: GADDARCA

ABD Başkanı Joe Biden, “sivilleri hedef alan saldırıların Putin’in gaddarlığını bir kez daha gösterdiğini” söyledi. Biden, Ukrayna lideri Zelenski ile yaptığı telefon görüşmesinde bu ülkeye “gelişmiş hava savunma sistemleri” göndermeyi vaat etti. 

PESKOV: PUTİN, ERDOĞAN İLE ARABULUCULUĞU GÖRÜŞEBİLİR

Türkiye’nin sadece Ukrayna ile Rusya arasında değil, Rusya ile Batılı ülkeler arasında da arabulucu olma önerisine Moskova’dan olumlu sinyal geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Türkiye’nin inisiyatifiyle Rusya’nın ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi Batılı ülkelerle Ukrayna meselesini görüşmek için masaya oturulması konusu ele alınacaktır. Türkiye’nin ortaya attığı bu fikir Putin ile Erdoğan Astana’da düzenlenecek zirvede görüştüklerinde elbette görüşülecektir” dedi. Asya’da Etkileşim ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı Altıncı Liderler Zirvesi’nin Kazakistan’ın başkenti Astana’da 12-13 Ekim tarihleri arasında yapılması planlanıyor.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104