Barışa katkısı asla unutulmayacak

BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan, hayatını kaybetti. Annan, Kıbrıs adasının bağımsız bir devlet olarak birleştirilmesini öneren ve Annan Planı’yla Kıbrıslıların hayatında önemli bir yere sahip

Barışa katkısı asla unutulmayacak
  • 19 Ağustos 2018, Pazar 10:51

Birleşmiş Milletler eski Genel Sekreteri, 80 yaşındaki Kofi Annan, hastanede hayatını kaybetti.

İsviçre'de öldüğü açıklanan Kofi Annan 2001 yılında dünya barışına katkıları nedeniyle BM ile birlikte Nobel Barış Ödülü'ne layık görülmüştü. Ancak Türkler için Annan, Kıbrıs'ta barış çabaları ile hatırlanan bir isim.

Kıbrıs’taki barış süreci için de canla başla çalışan ve adını, Kıbrıslıların barış için sokağa döküldüğü “Annan Planı” adıyla tarihe kazıyan Kofi Annan, dünyada barış için büyük çaba harcadı.

Annan'ın hazırladığı Kıbrıs planı, 11 Kasım 2002'de Türk ve Rum tarafına sunulmuş, 2004 yılında adada yapılan referandumda Rum tarafı "Hayır" dediği için hayata geçmemişti.

Kofi Annan’ın ölümü dünyada büyük üzüntü yarattı.

Kofi Annan Vakfı’ndan yapılan açıklamada, eski BM Genel Sekreteri Annan'ın henüz teşhis konulamayan bir hastalık nedeniyle İsviçre'nin başkenti Bern'de tedavi gördüğü hastanede öldüğü bildirildi.

Vakıf, Annan'ın ölümünden dolayı taziye mesajı yayımladı.

80 yaşındaki Annan'ın ölümüne ilişkin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de yaptığı açıklamada, "Annan'ın ölümünden derin üzüntü duyuyoruz. Annan sorunlara diyalogla yaklaştı, barış için hiç durmadan çalıştı ve hayatını buna adadı." ifadelerini kullandı.

Akıncı: Her zaman saygıyla hatırlayacağız

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan’ın vefatı dolayısıyla mesaj yayımladı.

Akıncı, sosyal medyadan yayımladığı mesajda, şunları dile getirdi:

“Annan’ın vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Diğer hizmetleri yanında, Kıbrıs sorununun çözüm çabaları çerçevesinde kendi adıyla anılan planın hazırlanması sürecindeki katkıları her zaman saygı ile hatırlanacaktır. Tüm yakınlarının ve sevenlerinin acısını paylaşır, başsağlığı dilerim.”
Ergün Olgun: Dengeli ve adil çalışan bir genel sekterdi

Kıbrıs'ta kapsamlı bir uzlaşı için hazırlanan BM planına adını veren, BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan’ın uluslararası barış ve istikrarı sağlamak için yaptığı diğer önemli çalışmalar yanında Kıbrıs için hazırladığı plan ile anılacaktır.

Bu planın müzakereleri sürecinde görüşmecilik yapan, Kıbrıs Türk tarafının Kofi Annan’la yaptığı tüm görüşmelerede hazır bulunan M. Ergün Olgun, “Kofi Annan’ın ölümüne çok üzüldüm. BM ve uluslararası camia çok değerli bir uluslararası diplomatını kaybetmiştir”dedi.

Olgun, Kofi Annan’ı şöyle anlattı:

“2000 yılında başlayan Annan Planı’nın müzakereleri sürecinde, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş’ın başkanlığındaki müzakere heyetimizin bir üyesi olarak Kofi Annan’la Cenevre’de, New York’ta, ve son olarak Başbakan Mehmet Ali Talat ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın bulundukları hetette Bürgenstock’ta birçok kez bir araya geldik. Sayın Annan, birçok BM Genel Sekreteri arasından en sakin, en iyi dinleyen, yüksek oranda dengeli ve adil olma gayreti içinde olan bir Genel Sekterdi.

Nitekim, Annan Planı referandumlarından sonra 28 Mayıs 2004 tarihinde Güvenlik Konseyi’ne gönderdiği raporda, birçok geçmiş Genel Sekreter’in yapmaya cesaret edemediği ölçüde Kıbrıslı Türk’lere uygulanan sınırlamaların devamında hiçbir neden bulunmadığını, bu sınırlamaların kaldırılmasının Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olmayacağını belirtmiş ve bunların kaldırılması için Güvenlik Konseyi’ne çağrıda bulunmuştur. Keza, bu raporunda Kofi Annan cesaretle Kıbrıs’ta bir uzlaşı olmamasının nedeninin Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklerle yetki ve zenginliği paylaşmayı istememelerinden kaynaklandığının altını çizmiştir.

Bu açılardan Sayın Kofi Annan’ın ölümüne çok üzüldüm. Dünya çok önemli bir değeri yitirdi.

Diğer yandan, Rum tarafının başlattığı ve AB tarafından kabul edilen tek yanlı AB üyelik sürecinin ciddi olumsuz etkisi ve bazı Güvenlik Konseyi Daimi Üyelerinin ulusal çıkarları bakımından Kıbrısta statükonun devamını tercih etmelerinin gölgesi altında Annan Planı Kıbrıs’ta eşlitlik ilkesine dayalı sürdürülebilir ortaklık koşullarını yaratmada; ortaklık için eşit ihtiyaç/arzu seviyesi gerçekleştirmede; siyasi/egemen eşitlik, iki kesimlilik, eşit statü ve iki toplumluluk ilkelerini gözetmede başarılı olamamıştır. Ancak Annan, bunlara rağmen, bu bozuk statüko içinde Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasonların kaldırılması gerektiğini dile getiren Genel Sekreter olarak her zaman anılacak ve takdir edilecektir, Malum, Genel Sekreter’in bu talebi Güvenlik Konseyi’nde statükonun en büyük savunucularından olan Rusya tarafından veto edilmişti.”

CTP: İnsanlık tarihine geçti

CTP de açıklamasında şöyle dedi:

"Kıbrıslı Türklerin hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biri olan kapsamlı çözüm planına ismini veren BM Eski Genel Sekreteri Sn. Kofi Annan'ın vefatını üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Dünya barışına yapmış olduğu katkılardan ötürü Nobel Barış Ödülü ile onurlandırılmış olan Kofi Annan, Afrikalı ilk BM Genel Sekreteri olarak da insanlık tarihine geçmiştir.

Kıbrıs sorununun kalıcı bir şekilde çözülmesi, sürdürülebilir barış ortamına ulaşılması ve Kıbrıslı Türklerin uluslararası anlamda hak ettiği yeri alması için ciddi bir çaba ortaya koymuş olan Kofi Annan Kıbrıslı Türkler tarafından her zaman saygı ve sevgi ile anılacaktır."

Hüseyin: Kofi Annan insan ahlakı ve zerafetinin en iyi ve somut örneğiydi

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad El Hüseyin, yaşamını yitiren eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan için, "Kofi Annan insan ahlakı ve zerafetinin en iyi ve somut örneğiydi." ifadesini kullandı.

Hüseyin, İsviçre'nin başkenti Bern'de tedavi gördüğü hastanede ölen Annan için taziye mesajı yayımladı.

Annan'ın ölümünden büyük üzüntü duyduğunu belirten Hüseyin, "O, binlerce kişinin arkadaşı ve milyonların lideriydi." değerlendirmesini yaptı. "Kofi Annan insan ahlakı ve zerafetinin en iyi ve somut örneğiydi" diyen Hüseyin, BM'ye 31 yaşında adım attığında ilk patronunun Kofi Annan olduğunu aktardı. Hüseyin, "Ne patrondu ama! Daima cesaret veriyordu, doğrudan konuşuyordu ama asla nezaketsiz değildi." ifadelerini kullandı.

Kofi Annan kimdir?

Gana'nın Kumasi şehrinde 8 Nisan 1938'de doğan Annan, eğitimini ABD ve İsviçre'de tamamladı.

Annan, 13 Aralık 1996'da Birleşmiş Milletlerin yedinci genel sekreteri olarak seçildi, 2001'de de Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü. Kofi Annan, 10 yıllık BM Genel Sekreterliği görevinden sonra, 1 Ocak 2007'de görevini Güney Koreli Ban Ki-moon'a devretti.

Eski BM Genel Sekreteri, Kıbrıs'ta tarafların uzlaşmasına zemin oluşturması amacıyla plan hazırlamıştı. Annan'ın hazırladığı plan, 11 Kasım 2002'de Türk ve Rum tarafına sunulmuş, 2004 yılında adada yapılan referandumda Rum tarafı "Hayır" dediği için hayata geçmemişti.

BM Genel Sekreterliği görevine getirilen ilk siyahi kişi olan Annan, 1997-2006 arasında bu görevi yürütmüştü.

Annan, Suriye iç savaşının 2. yılında, Mart 2012'de BM Suriye Özel Temsilcisi olarak, tarafların çatışmaları durdurmasını esas alan 6 maddelik bir çözüm planı sunmuştu. Annan, 3 ay sonra şiddet olaylarının artması nedeniyle başarısız olduğunu itiraf etmiş, Ağustos 2012'de BM Suriye Özel Temsilciliği görevinden istifa etmişti. Kofi Annan, 10 yıllık BM Genel Sekreterliği görevinden sonra, 1 Ocak 2007'de görevini Güney Koreli Ban Ki-moon'a devretti.

Eski BM Genel Sekreteri, Kıbrıs'ta tarafların uzlaşmasına zemin oluşturması amacıyla plan hazırlamıştı.

Annan Planı, Türk ve Rum kesimleri halinde bölünmüş Kıbrıs Adası'nın bağımsız bir devlet olarak birleştirilmesini öneren Birleşmiş Milletler planıydı. Adını, planı ortaya atan BM eski genel sekreteri Kofi Annan'dan almıştı.

Annan Kıbrıs'ta iki tarafı bir araya getirmeye en çok yaklaşan isim olmuştu. Plan, Kıbrıs adasının İngiliz üsleri bölgesi haricinde kalan kısımlarının bağımsız ve federal nitelikte bir devlet olacak şekilde birleştirilmesini öngörüyordu. Plan gereğince Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti'ndeki bakanlıkların en az üçte biri Türklerden oluşacaktı. Devlet başkanlığı ve başbakanlık makamları 10 ayda bir Türkler ve Rumlar arasında el değişecekti.

Nisan 2004'de KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde yapılan referandumlar ile oylamaya sunulan plan, Türk tarafından %64.91 oranında kabul gördüğü halde Rum oylarının %75.38'i ret şeklinde olduğundan hayata geçirilemedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 1 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YAZARLAR

tümü
    Takımlar O G B M Av P
1 YENİCAMİ AK 23 18 3 2 45 57
2 MAĞUSA TÜRK GÜCÜ 23 18 2 3 39 56
3 DOĞAN TÜRK BİRLİĞİ SK 23 15 0 8 17 45
4 MERİT ALSANCAK YEŞİLOVA SK 23 12 4 7 4 40
5 ÇETİNKAYA TSK 23 11 5 7 8 38
6 LEFKE TSK 23 11 4 8 7 37
7 CİHANGİR GSK 23 11 4 8 2 37
8 GÖNYELİ SK 23 10 3 10 2 33
9 TÜRK OCAĞI LİMASOL 23 9 4 10 4 31
10 BAF ÜLKÜ YURDU 23 8 6 9 3 30
11 GENÇLİK GÜCÜ TSK 23 8 4 11 -6 28
12 KÜÇÜK KAYMAKLI TSK 23 5 8 10 -24 23
13 BİNATLI YSK 23 6 3 14 -24 21
14 ESENTEPE KKSK 23 6 1 16 -22 19
15 L. GENÇLER BİRLİĞİ SK 23 3 7 13 -30 16
16 GİRNE HALK EVİ 23 3 2 18 -25 11
yukarı çık