'Barzani, Suriyeli Kürtler için çalışmalara başladı'

banner37

ABD’nin Suriye’den çekilme kararından sonra Kürdistan Yurseverler Birliği (KYB) Politbüro Sorumlusu Mele Bahtiyar, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Başkanı Mesud Barzani’nin Suriyeli Kürtlerin geleceği çalıştığını iddia etti. KDP’den henüz bir doğrulama yok.

banner87
'Barzani, Suriyeli Kürtler için çalışmalara başladı'
banner8

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den çekilme kararının ardından Suriyeli Kürtlerin geleceği konusunda Barzani'nin çözüm için devrede olduğu öne sürüldü.

Rudaw'a konuşan Bahtyar, "Mesud Barzani Rojava ile ilgili bir çözüm bulunması için perde arkasından çalışmalara başladı" dedi.

‘ENKS VE TEV-DEM ARASINDAKİ ANLAŞMALARI DESTEKLİYORUZ'

Bahtiyar, yaptığı açıklamalarda, daha öncede Barzani başkanlığında Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ve PYD'nin bağlı bulunduğu Demokratik Toplum Hareketi (TEV-DEM) arasında yapılan Erbil ve Duhok anlaşmalarını desteklediklerini ifade etti.

Cenevre sürecinin önemine değinen Bahtiyar, sözlerine şunları ekledi:

"Kürtler destek sağlamak için diplomatik çalışmalar yürütmeye başlamalı. Kürdistan Bölgesi'ndeki bütün siyasi tarafların katılımıyla ortak bir heyet kurulmalı ve bu heyet sorunun tarafı olan ülkelerin başkentlerini ziyaret etmeli."

KDP tarafından, konuyla ilişkin henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2018, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108