banner6

Bebeklerin rahimde büyümesi ultrason çıkartmalar ile telefondan izlenebilecek

banner37

Bebeklerin rahimde büyümesi ultrason çıkartmalar ile telefondan izlenebilecek
banner151 banner143

Anne adayları vücuda yapışan 'ultrason çıkartmaları' sayesinde bebeklerinin rahimdeki gelişmini izleyebilecek.Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden (MIT) mühendisler, posta pulu büyüklüğünde giyilebilir bir cihaz geliştirdiler. Cihazla, 48 saate kadar vücudun derinliklerinde neler olduğunu gösteren canlı görüntüler yakalanabilecek. Yakalanan sonuçları analiz edebilen ve bir akıllı telefon uygulamasına gönderebilen bir yapay zeka üzerinde de çalışmalar yapılıyor.Ultrason çıkartmalarını,n hamile kadınların haftada bir kez kullanmaları için mağazalarda ve eczanelerde satılmasını öngörülüyor.

Yaklaşık 3 mm kalınlığında olan çıkartmalar, kanser hastalarının tümörlerini izlemek ve hastalık teşhis ve tedavisini hızlandırmak için de kullanılabilecek.Çıkartmalar Science dergisinde yayınlanan bir çalışmada denendi. On beş gönüllü, 48 saat boyunca boyun, göğüs, karın ve kollar dahil olmak üzere vücutlarının çeşitli yerlerine çıkartmalar taktı.

Bu süre zarfında, katılımcılar oturma ve ayakta durmaktan koşuya, bisiklete binmeye ve ağırlık kaldırmaya kadar çeşitli aktiviteler gerçekleştirdiler. Çıkartma, egzersiz sırasında kalbin nasıl şekil değiştirdiğini ve gönüllüler suyu içip sistemlerinden geçirirken midenin nasıl şişip küçüldüğünü gösterebildi.Şu anda kullanılan ultrasonlar vücudun içinde gelişen bir bebeğin resimlerini göstermek için kullanılıyor, Ancak kullanım için çok pahalı ekipman ve eğitim gerekiyor. Bir görüntü üretmek için gereken jel zamanla kuruyabiliyo ve organlar uzun süre izlenemiyor.

MIT uzmanları, yeni etiketlerin jeli bir hava bariyerinde tutarak bu sorunu aşacağını, yani iki günlük tümör, kalp yetmezliği ve hipertansiyon gözlemi için daha fazla kullanımları olduğu anlamına geliyor. Hastanelerde tıbbi görüntüleme genellikle birkaç saniye içinde alınırken, çıkartmalar hastayı 48 saat boyunca izleyebiliyor.

Bu, kalp, akciğerler, kaslar ve kan damarları gibi iç organların 'uzun süreli, sürekli' görüntülenmesine izin verecektir.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104